Quantcast
< sekcia Slovensko

Banášova Zóna nadšenia vyšla v USA pod názvom Jubilation Zone

český spisovateľ Michal Viewegh, moderátorka a dcéra Adela Banášová a autor knihy Jozef Banáš počas autogramiády českého prekladu jeho knihy Zóna nadšenia v pražskom Paláci kníh Luxor na Václavskom námestí 8. septembra 2009. Foto: TASR/Bohdan Kopčák

Zóna nadšenia je podľa Banáša aktuálne najprekladanejším slovenským románom.

Bratislava 24. novembra (Teraz.sk) - Pod názvom Jubilation Zone vyšiel v USA román Jozefa Banáša Zóna nadšenia. Pre Teraz.sk to uviedol samotný spisovateľ, podľa ktorého je Zóna nadšenia aktuálne najprekladanejším slovenským románom.

"Veľmi sa teším, že i vďaka môjmu písaniu sa svet dozvedá aj o Slovensku pozitívne správy. Po knihách Zastavte Dubčeka!, Kód 1, Prebijem sa! Štefánik je to moja štvrtá kniha v USA," konštatuje Banáš. "Práve v týchto dňoch som dostal informáciu z Paríža, na budúci rok sa pripravuje jej francúzske vydanie,“ dodal Banáš, podľa ktorého jeho knihy takto reprezentujú Slovensko v zahraničí.

Román Zóna nadšenia dodnes vyšiel orem Slovenska v Česku, Nemecku (kde sa stal finalistom literárnej ceny Johanna Gottfrieda Seumeho), Poľsku, Ukrajine, Maďarsku, Bulharsku, Rusku, Indii, Sýrii, Turecku. V USA ho vydalo vydavateľstvo Hybrid Global Publishing spolu s vydavateľstvom Global Slovakia.

Román cez neobvyklú životnú story troch ľudí z Československa, Západného Berlína a Ukrajiny mapuje niekoľko desaťročí "nadšenia", vrátane veľkého množstva faktov o pozadí politických udalostí, intríg, spravodajských hier... Cecilia Rokusek, CEO národnej Česko – Slovenskej knižnice v Cedar Rapids v predslove ku knihe uviedla: „Tento román, napísaný unikátnym štýlom dokumentárnej fikcie, by mohol byť učebnou pomôckou pre výučbu histórie obdobia rokov 1968 – 2008“.

Banáš doposiaľ vydal 45 kníh, z ktorých dvadsaťpäť vyšlo v trinástich jazykoch. Jeho najnovším dielom je motivačný román „Som Baťa, dokážem to!“, ktorý vyšiel paralelne v Českej republike i na Slovensku. Knižný príbeh geniálneho podnikateľa a vizionára Tomáša Baťu uviedli do života 3. novembra v Prahe za účasti českého premiéra Andreja Babiša.

Americké vydanie Zóny nadšenia.
Foto: Jozef Banáš