< sekcia Slovensko

Bárdos pre Magyar Nemzet: Maďari musia mať opäť zastúpenie v NR SR

Na archívnej snímke Gyula Bárdos. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Predstaviteľ MKS v tejto súvislosti zdôraznil nutnosť pozdvihnúť južné Slovensko a zabezpečiť podmienky k zachovaniu a rozvoju maďarskej menšiny.

Budapešť 27. januára (TASR) - Spoločenstvo maďarskej menšiny žijúce na Slovensku potrebuje úspech v nadchádzajúcich parlamentných voľbách, aby opäť malo zastúpenie v slovenskom zákonodarnom zbore. Povedal to pondelok v rozhovore pre internetové vydanie denníka Magyar Nemzet líder kandidátky Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS) Gyula Bárdos.

Podľa agentúry MTI predstaviteľ MKS v tejto súvislosti zdôraznil nutnosť pozdvihnúť južné Slovensko a zabezpečiť podmienky k zachovaniu a rozvoju maďarskej menšiny.

Bárdos, ktorý bol poslancom parlamentu, členom predsedníctva Strany maďarskej komunity (SMK) a predsedom Csemadoku, ďalej pre denník podčiarkol dôležitosť zaručenia kolektívnych práv menšín. Podotkol, že maďarská menšina je vyše desaťročia rozdelená, a že MKS sa podarilo dostať na jednu platformu Maďarov žijúcich na Slovensku - politikov, ale aj dve tretiny občianskej sféry.

V súvislosti s voličmi zmiešanej strany Most-Híd líder kandidátky vyjadril nádej, že budú rozumnejší než vedenie strany, a že uznajú, že jedinou šancou na dosiahnutie parlamentného zastúpenia Maďarov v slovenskom parlamente bude voliť MKS.

Bárdos potvrdil, že MKS zotrvá na pôvodnom postoji SMK k autonómnej koncepcii, a že v duchu subsidiarity by MKS chcela zabezpečiť pre miestne samosprávy a samosprávy vyšších územných celkov právomoci, aby mohli samy rozhodovať v záležitostiach, ktoré sa ich týkajú.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)