Quantcast
< sekcia Slovensko

Beňová bola opätovne zvolená za kvestorku EP

Na archívnej snímke europoslankyňa Monika Beňová. Foto: TASR Jaroslav Novák

Kvestori a kvestorky sú volení trojkolovým väčšinovým tajným hlasovaním: v prvých dvoch kolách sa vyžaduje absolútna väčšina odovzdaných hlasov, v poslednom kole postačuje relatívna väčšina.

Štrasburg 19. januára (TASR) - Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) bola v stredu v prvom kole opätovne zvolená do funkcie kvestorky Európskeho parlamentu (EP). Informovala o tom predsedníčka EP Roberta Metsolová s tým, že Beňová získala 487 hlasov.

Beňová túto funkciu, ktorú obhájila ako členka Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), zastáva už od júla 2019.

V prvom kole boli za kvestorov zvolení aj Anne Sanderová (EPP, 622 hlasov), Christophe Hansen (EPP, 576 hlasov) a Fabienne Kellerová (Obnovme Európu, 479 hlasov).

Kolégium kvestorov EP má päť členov, ktorých volia poslanci na funkčné obdobie trvajúce dva a pol roka s možnosťou obnovenia mandátu. Ich úlohou je dozerať na administratívne a finančné záležitosti, ktoré sa priamo týkajú členov EP a ich pracovných podmienok.

Kvestori a kvestorky sú aj členmi Predsedníctva EP, v ktorom majú poradný hlas a môžu navrhovať zmeny a doplnenia jeho dokumentov. Kvestorské kolégium sa obvykle schádza raz za mesiac, píše sa na webovej stránke europarlamentu.

Slovenský europoslanec Michal Šimečka (PS) bol v utorok zvolený za jedného zo 14 podpredsedov EP. Za kandidáta ho navrhla liberálna skupina Obnovme Európu. Slovensko je medzi podpredsedami EP zastúpené vôbec po prvýkrát.Kvestori a kvestorky sú volení trojkolovým väčšinovým tajným hlasovaním: v prvých dvoch kolách sa vyžaduje absolútna väčšina odovzdaných hlasov, v poslednom kole postačuje relatívna väčšina.