Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Slovensko

BERÉNYI: Autonómia je strašiak pre Slovákov

Foto: TASR/MTI

"Viktor Orbán je revolucionár a často predbehne svoju dobu a otvára témy a tak je vnímaný ako kontroverzný politik," tvrdí šéf SMK.

Bratislava 24. februára (TASR) - Posledné dva roky sa snažili vyprofilovať ako regionálna strana so špeciálnym zreteľom na zachovanie národnej identity všetkých národnostných menšín. Situáciu na južnom Slovensku považuje za dosť kritickú, aj preto je podľa jeho slov dôležité, aby mali Maďari v parlamente priame a čitateľné zastúpenie. Predseda SMK József Berényi v predvolebnom rozhovore pre TASR vyhlásil, že Viktor Orbán je revolucionár, ktorý často predbehne svoju dobu.


Ak dovolíte, začnem osobne. Je predseda SMK aj občanom Maďarska?

Predseda SMK kandiduje v slovenských voľbách v súlade s platnou slovenskou legislatívou.


Je zrejmé, že neexituje prekážka, prečo by vám v Maďarsku za rok od podania žiadosti nevyhoveli...

Áno. Ak som ho chcel zobrať, tak v Maďarsku by prekážky neboli.


Neurobili ste to?

Neinformujem, či som občianstvo zobral alebo nie.


Ak ste boli rozhodnutý, že to nezverejníte, prečo ste zverejnili podanie žiadosti? Museli ste vedieť, že to okrem mediálnej pozornosti spustí aj špekulácie o zákonnosti vášho predsedovania v SMK?

Podanie žiadosti som zverejnil na novinársku otázku, ešte v januári 2011. V tom čase vládna koalícia, najmä Most-Híd, sľúbila, že zmení legislatívu a umožní prijatie občianstva iného štátu bez straty slovenského. Zároveň premiérka Iveta Radičová pred voľbami povedala, že počas jej vládnutia nikto nestratí slovenské občianstvo. Takže veril som vládnej koalícii, ale, bohužiaľ, sa to nepodarilo a vládna koalícia aj v tejto veci zlyhala.


Je to jediný dôvod, prečo mlčíte?

Nie. Chcem tým poukázať na to, že tento zákon je nevykonateľný. Ak občan priamo nepovie, aká je situácia, tak štát to nemá ako zistiť, nakoľko Maďarsko neposkytne informácie. Myslím si, že je to celé umelo nafúknutý problém. Len pre to, že človek má občianstvo iného štátu, to ešte nezmení jeho vzťah k SR. Protiklad buď-alebo nepatrí do EÚ. Maďarsko nie je nepriateľom Slovenska, ako to mnohí šíria, ale spojencom – prostredníctvom EÚ, NATO a Vyšehradskej štvorky. Ba s Maďarskom máme zmluvu o priateľstve, aspoň my, v SMK to slovo "priateľstvo" berieme vážne. Len podotýkam, že do 20. januára stratilo štátne občianstvo 206 osôb, z toho bolo 23 Maďarov z južného Slovenska.


Kontaktoval vás niekto z rezortu vnútra, aby zistil, ako to s vami je?

Dostal som dvakrát list a odpovedal som rovnako, ako teraz vám, že v súlade s legislatívou SR mám naďalej slovenské občianstvo. Neskôr sa objavili občania, ktorí zobrali maďarské občianstvo a aj to oznámili, tak sa zrejme pozornosť ministerstva obrátila na nich.


Rozpad vlády a schválenie predčasných volieb prišlo veľmi rýchlo. Vy ste spojenie hlasovania o eurovale s dôverou vláde označili za chybu. Stihla sa SMK na voľby dostatočne pripraviť tak, aby sa neopakovalo fiasko z roku 2010?

Našou veľkou silou je víťazstvo v komunálnych voľbách. Samozrejme, nikto nerátal s tým, že predčasné voľby budú až tak rýchlo, ale prípravu nám veľmi uľahčuje naše silné zázemie na južnom Slovensku, kde sme získali zo všetkých strán najviac primátorov. Predbehli nás len nezávislí kandidáti.


Dá sa predpokladať, že pre mimoparlamentnú stranu by bolo prijateľnejšie, ak by sa voľby presunuli na september tak, ako žiadajú demonštranti...

Tie veci by som nespájal. Dátum parlamentných volieb sme brali ako fakt, nešpekulovali sme, ale je pravda, že po druhej vlne demonštrácií som oznámil aj ja, že by sme si vedeli predstaviť posun volieb. Dôvodom ale nebolo, že by sme neboli pripravení, ale preto, lebo je jednoznačné, že strany, ktoré sú zamotané do kauzy Gorila, za takú krátku dobu nemôžu vymeniť svojich čelných predstaviteľov.


Veríte spisu Gorila?

Objavilo sa už množstvo informácií, na základe ktorých môžeme veriť, že to, čo je tam popísané, je skôr pravdou.


Veríte, že sa to vyšetrí?

Keby som neveril, tak by som ani nekandidoval. Aj keď vidím ťažkosti v tom, že najväčší politickí lídri sú do tejto kauzy zamotaní a z tohto dôvodu určite budú problémy. Ale v parlamente budeme presadzovať, aby vyšetrovanie pokračovalo a aby vinníci boli potrestaní.


SMK tvrdí, že z hľadiska Gorily je čistá, lebo nikoho z kauzy na kandidátke nemá. Kandiduje ale pán Csáky, ktorý bol v čase vzniku údajného spisu vicepremiérom. Keď sa vo vláde rozhodovalo o spätnom odkúpení akcií Transpetrolu od Jukosu, sedeli tam aj pán Szigeti, Miklós a vy ste boli štátnym tajomníkom...

Boli sme pri moci, ale Gorila nehovorí o podplácaní týchto ľudí a ich rozhodovaní o privatizáciách na základe provízií. Gorila píše o tom, že kto zo strany bol do týchto nekalých transakcií zapojený a kto prijal rozhodnutia. Vo vláde sa rozhodovalo už na základe predložených materiálov. Z Gorily vieme, že nečisté praktiky sa udiali pred rokovaním vlády, vláde pravdepodobne predkladali aj skreslené informácie, na základe ktorých členovia vlády rozhodovali. Práve to bol jeden z dôvodov, prečo bol Béla Bugár v roku 2007 vymenený na poste predsedu SMK. Tí, ktorí sú spomenutí v spise Gorila zo strany SMK, už stranu opustili a založili iné politické zoskupenie.


Vy ste teda o tomto korupčnom správaní v tom čase nemali ani tušenia?

Tušenie sme mali, ale nie dôkazy. Mali sme informácie, z ktorých sme cítili, že veľkí podnikatelia majú stranu SMK a nie SMK má nejaké hospodárske zázemie. Členovia predsedníctva boli skôr na to, aby "predali", presadili u voličov určité rozhodnutia, ale prijali ich ľudia mimo predsedníctva.


Béla Bugár vám tiež pripomenul údajne vám blízkeho človeka Miroslava Wöllnera, ktorý bol v rokoch 2005 až 2007 podpredsedom predstavenstva v Slovenských elektrárňach a v Gorile sa o ňom hovorí ako o človeku, ktorý robil "najväčšie podvody"...

Pán Bugár je skúsený politik a vie, že najväčšia obrana je útok. Mňa aj ostatných z SMK sa silou mocou snaží spájať s Gorilou, lenže moje meno sa tam na rozdiel od jeho nespomína. Isteže poznám pána Wöllnera, ale poznám všetkých, ktorí sú tam spomenutí.


Veríte informáciám z Gorily o pánovi Wöllnerovi, že robil najväčšie podvody?

Nebol som zapojený do týchto akcií v elektrárňach, a nič o tom neviem. Ale opakujem, vyšetrenia treba dotiahnuť pri každej osobe, na ktorú padá tieň podozrenia.


Prečo by mali ľudia voliť SMK?


Snažili sme za vyprofilovať počas týchto krátkych dvoch rokov ako regionálna strana so špeciálnym zreteľom na zachovanie národnej identity všetkých národnostných menšín. Situácia na južnom Slovensku je dosť kritická, je tu krízový región od Veľkého Krtíša až po Kráľovský Chlmec. Z desiatich okresov, kde je najvyššia nezamestnanosť, je sedem z južného Slovenska. V Komárne sa rozpadla lodenica, v Komárome ohlásila prepúšťanie Nokia, 700 až 800 ľudí sa vráti domov a vláda mlčí a nekoná...


...vláda nemá mandát...

Čo by nemala. Pre takéto krízové okamihy vláda má mandát naďalej a nemyslím si, že by bol jediný poslanec, ktorý by povedal, že vláda nemá konať v prospech občanov, ktorí stratili zamestnanie. Trváme na tom, že sa zanedbal tento región a sľuby z volieb 2010 ostali na billboardoch. Z vládnych materiálov vieme, že žiadna diaľnica by sa na južnom Slovensku nevybudovala, až na krátky úsek Bratislava-Rovinka, kde bola naplánovaná len príprava projektovej dokumentácie. Potravinársky priemysel v tejto oblasti sa rozpadol, poľnohospodárstvo je v kritickom stave. Južné Slovensko teda potrebuje silnejšie zastúpenie.


V čom ste lepší ako Most-Híd?

Sme čitateľnejší. To, čo hovoríme na Slovensku, hovoríme aj pre maďarské médiá. V prípade Mosta to tak nie je. Keď sa na južnom Slovensku objavili aktivisti za dvojjazyčné južné Slovensko a začali lepiť nálepky na obchody, aby boli nadpisy aj v maďarčine, pán Bugár pre maďarské médiá povedal, že na to už dlho čakal a podporuje to. Pre slovenské médiá sa vyjadril, že ich nepozná a nevie sa k tomu vyjadriť. Dvojtvárna politika je pre Most-Híd jednoznačná.


Vy ste pôvodne chceli s Mostom podpísať dohodu o spolupráci s dôrazom na programové tézy. Prečo z toho vzišlo?

Chceli sme vytvoriť koalíciu. Koncom októbra sme mali dialóg, organizovaný internetovým portálom, kde som povedal pánovi Bugárovi, že hneď po relácii som otvorený rokovaniu o koalícii. On povedal, že o koalíciu nemajú záujem, majú záujem len o to, aby sme sa ocitli ako jednotlivci na ich kandidátke.


To ste odmietli.

To bolo pre nás neakceptovateľné, lebo nie je naším cieľom, aby sme sa dostali do NR SR ako jednotlivci, ale aby sa tam dostala SMK, aby mala maďarská menšina otvorené, priame a čitateľné zastúpenie. Ak by sme išli v koalícii, určite by sme získali potrebných sedem percent, to vie aj pán Bugár.


Prečo to teda odmietol?

Je to zaujímavý jav, že človek, ktorý 12 rokov viedol SMK, zrazu nemieni spolupracovať s identitou SMK, len s jednotlivcami. Ľudovo povedané, pre Bélu Bugára, ktorý bol 12 rokov predsedom SMK, dnes logo SMK smrdí. Neviem, ktorý Béla Bugár je vierohodný. Či ten, ktorý bol predsedom SMK alebo ten, ktorý je predsedom Mosta-Híd.


Bugár vidí rozdiely medzi vami aj v tom, že kým oni chcú riešiť problémy tu doma na Slovensku, vy v Maďarsku. Možno u Orbána.

Nie je to tak, problémy sa riešia najmä na Slovensku. Je pravda, že neodmietame pozvania maďarských strán na rokovania do Budapešti. Chcem ale zdôrazniť, že to neodmietol ani pán Bugár, keď bol predsedom SMK. Koordinácia je potrebná a robíme to pred verejnosťou otvorene. Nezabudnite tiež na to, že existuje aj fórum zahraničných Slovákov, ktoré organizuje Úrad vlády SR a tiež pozýva verejných činiteľov v zahraničí, ktorí majú slovenské korene.


Foto: TASR/Pavel Bauman
Aký je váš vzťah s Viktorom Orbánom?

Poznáme sa už 25 rokov, takže vzťah je blízky.


Ako vnímate politiku, ktorú razí?

Viktor Orbán je revolucionár a často predbehne svoju dobu, otvára témy a tak je vnímaný ako kontroverzný politik. Zaviedol bankovú daň, za čo zožal kritiku a teraz s bankovou daňou operuje už takmer celá Európa. Čo sa týka ústavy, myslím si, že tam je veľký posun k tomu, aby kresťanstvo a kresťanská morálka bola v štáte posilnená. Podľa mňa je to v tejto dobe potrebné. V hospodárskej politike chce pomôcť skôr domácim podnikom a niektoré výhody pre zahraničných investorov zrušil. Kritika teda zrejme súvisí aj s tým, že zahraniční investori sa obrátili proti nemu. Podobné rozhodnutia čakajú aj slovenskú vládu. Videli sme ako Samsung nedávno vydieral slovenskú vládu a žiada zachovanie výhod, ktoré dostal. Netvrdím, že Orbán je bezchybný, často otvára konfliktné témy bez diplomatickej prípravy. No nie je jeho cieľom byť krásny a pekný v Európe, ale reformovať Maďarsko.


Považujete za správne, že predstavitelia Fideszu prídu na Slovensko, najskôr smerujú ich kroky k vám a až potom sa stretnú s vládnucimi predstaviteľmi?

Robíme to otvorene, verejnosť o tom vie. U nás získajú informácie, aký je politický a hospodársky vývoj. Aj naši vládni činitelia si udržiavajú v zahraniční kontakty so slovenskou komunitou, a navštevujú ich počas oficiálnych ciest v daných krajinách.


Hovorí sa, že SMK je financovaná aj z Maďarska. Pomáha vám finančne Fidesz?

Nie. Je to jeden zo stereotypov, ktorý nie je pravdivý.


Považujete za správne, že Orbánova ústava uznáva kolektívne práva etnických Maďarov žijúcich mimo vlasti?

Ani jedno jediné individuálne právo nemôžete vykonať bez toho, aby ste tam nezapojili ďalších. Individuálne právo nič neznamená, ak nie ste členom určitého homogénneho kolektívu. Je to skôr len hra so slovíčkami. Kolektívne právo je ďalší taký pojem, s ktorým politici len strašia.


Chodievate ešte na zasadnutia Fóra poslancov Karpatskej kotliny?

Chodievam.


Niektorí politici vás dlhodobo podozrievajú zo snahy o autonómiu na južnom Slovensku. Môžete ich upokojiť?

Pomôžem si textom, ktorý napísal pán Bohumil Olách v ostatnom čísle Obecných novín. "Nedá nám nepripomenúť často v politickom zápase zneužívaný pojem územnej autonómie, o ktorú sa vraj SMK usiluje. Kritika tohto úsilia je často prehnaná a tento pojem sa využíva ako strašiak pre Slovákov, lebo maďarská menšina na Slovensku už územnú autonómiu má. Každá obec, mesto, má svoje územie a ak v nich v komunálnych voľbách získajú prevahu poslanci strán maďarskej menšiny, ustanoví sa tam prakticky územná autonómia. A to je celkom v poriadku".


To je ale súčasný stav. Nechcete nič viac?

Ak miestna územná autonómia neprekáža a neštartuje procesy rozbitia SR, tak potom ani spájanie samospráv do regionálnej samosprávy by ich nevyvolalo, a to naznačuje pán Olách vo vyššom citáte. Práve naopak, myslíme si, že v okolí Kráľovského Chlmca sú hospodárske ťažkosti preto, lebo je to ďaleko od Bratislavy a Košíc a volení predstavitelia nemajú správne kompetencie pomôcť svojmu regiónu. Územná samospráva by mohla obrátiť takýto nepríjemný stav. Podotýkam, hovoríme o územnej samospráve občanov daného regiónu, a nie o jednej etnickej skupine.


Takže zhrnuté a podčiarknuté, autonómia na južnom Slovensku áno, lebo to pomôže.

Áno. Treba si však uvedomiť, že na južnom Slovensku dnes žije zhruba 500.000 Maďarov a milión Slovákov, presný počet Rómov ani nevieme. Teda pojmom územná samospráva či autonómia treba zaobchádzať veľmi obozretne, ale to neznamená, že ho treba vymazať z politickej diskusie. Skôr treba viesť otvorený dialóg s obyvateľmi krízových regiónov južného Slovenska aj o možnostiach podobných riešení.


Pravica tvrdí, že odkedy vládne, vzťahy s Maďarskom sa zlepšili. Vnímate to rovnako?

Je pravda, že nie sú také otvorené konflikty ako predtým, ale pravdou tiež je, že veci sa veľmi neriešili. V kľúčových veciach nevidíme veľký posun, zdá sa mi, že okrem toho, že sa neútočí, sa ani nebuduje.


Aké opatrenia zo strany vlády vám ako predstaviteľovi národnostnej menšiny chýbali?

Novelizácia zákona o štátnom občianstve, vo sfére regionálnej spolupráce obe vlády nevyužili možnosti, sú tu veľké rezervy. Južné a východné regióny sú veľmi chudobné.


Dokáže sa SMK postaviť pred ľudí a povedať, že doba nie je a nebude ľahká a že to bez uťahovania opaskov nepôjde?

Dokážeme, ale treba povedať, že doba je síce ťažká, ale je to kríza dlhová, ktorá sa týka štátov a štátnej správy a menej veľkých podnikov. Zdá sa, že tie disponujú dostatočným kapitálom na to, aby sa rozširovali a investovali, otázka je, kde budú investovať. Je to kríza štátov, lebo tie zachraňovali banky, prebrali od nich ťarchu a teraz treba nájsť riešenie, čo s nimi. Myslím si, že väčšia daňová disciplína, väčšie úspory v štátnej správe a ďalšie možnosti v rámci makroekonomiky a fiškálnej politiky umožnia prekonať krízu.


Viacerí analytici sú presvedčení, že po voľbách sa budú musieť zvyšovať dane, a to sa už ľudí dotkne.

Aj my máme v programe, že sme ochotní podporovať zmenu jednotného daňového systému, otázka je v ktorých oblastiach. Už sa nedá viac ťarcha posúvať na chudobnejších, a preto zvýšenie daní, ktoré ich zaťaží, podporiť nemôžeme.


Na Slovensku je 400.000 nezamestnaných. Čo s tým vie urobiť SMK?

Treba pomôcť domácim podnikateľom. Je nemožné, že zahraničí podnikatelia majú výhody a domáci nie. Zahraniční investori môžu zo dňa na deň odísť, no domáci neodídu. Treba oživiť potravinársky priemysel a podporovať poľnohospodárstvo, modernizovať dopravnú infraštruktúru.


Chcete tiež zaviesť moratórium na dražbu bytov pre insolventných občanov od októbra do marca. Predpokladám, že pre zimu...

Samozrejme, je to obdobie, kedy by sa nemali dražiť byty. Nie je to úplná novinka, v európskych štátov to takto funguje.




Nie, ale aby sme neboli pokrytci, každý vie, že sa to na Slovensku robí a zbytočne sa to zakazuje. Prečo by sme to nemali legalizovať, keď to pomáha ľuďom a obmedzuje to šikanu zo strany úradov?

Čo bude pre SMK dobrým volebným výsledkom?

Všetko nad päť percent.


Prežije SMK, ak sa to nepodarí?

Nerozmýšľam nad tým. Naším cieľom je vrátiť sa do parlamentu. Vidíme, že tie šance sú, na naše podujatia chodievajú ľudia v celkom slušnom počte. Je ich možno viac ako pred dvoma rokmi. Môžu sa tiež ku nám vrátiť voliči, ktorí zistili, že sľuby im dané neboli splnené a môžu nám pomôcť vrátiť sa do NR SR.

Foto: TASR/MTI


Koľko peňazí dáte na kampaň?

Zobrali sme si úver 500.000 eur.


Na generálnu prokuratúru ste podali trestné oznámenie pre billboardy SNS. Posunulo sa to niekam?

Zatiaľ sme nedostali odpoveď.


Váš kandidát Pál Csáky mal incident s neplatným poslaneckým preukazom, ktorým sa mal preukázať policajtom. Vy ste svoj parlamentu vrátili?.

Áno, vrátil.


Pýtali ste sa Csákyho, čo sa vlastne stalo?

Samozrejme. Povedal mi, že to tak nebolo. Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Ja verím Pálovi Csákymu.