Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Slovensko

Bilčík: CoFoE bude úspešná, ak prinesie odvážne nápady na zlepšenie EÚ

Vladimír Bilčík, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Demokracia a nezávislé médiá sú podľa Bilčíka pod silnejúcim tlakom v celej Únii a Konferencia o budúcnosti Európy by mala priniesť odpovede, ako posilňovať demokratické inštitúcie a právny štát.

Bratislava/Brusel 17. decembra (TASR) - Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) bude úspešná, ak prinesie odvážne nápady, ako urobiť EÚ silnejšou, pevnejšou a rozhodnejšou. Pre TASR to povedal poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík (Spolu).

Slovensko má podľa neho vďaka CoFoE šancu povedať, ako zmeniť EÚ k lepšiemu podľa predstáv občanov. "Zároveň je to šanca ukázať ľuďom, že Európska únia sme v prvom rade aj my všetci, ktorí žijeme na Slovensku," dodal Bilčík.

Demokracia a nezávislé médiá sú podľa Bilčíka pod silnejúcim tlakom v celej Únii a Konferencia o budúcnosti Európy by mala priniesť odpovede, ako posilňovať demokratické inštitúcie a právny štát v členských krajinách EÚ.

CoFoE je iniciatíva Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Európskej rady, ktorá dáva občanom členských krajín šancu vyjadriť svoj názor na budúce smerovanie EÚ. Pridanou hodnotou konferencie je podľa Bilčíka stretávanie zástupcov národných parlamentov, europarlamentu, vlád a hlavne zástupcov občanov.

"Ponúka možnosť nielen pre široké debaty, ale dáva priestor vypočuť si občanov zo všetkých členských krajín a zaistiť, aby sa ich návrhy pretavili do konkrétnych politických odporúčaní," priblížil. Pripomenul, že ku konkrétnym záverom by konferencia mala dospieť do jari 2022.

Konferencia podľa jeho slov prinesie prostredníctvom návrhov niečo nové z každej oblasti. "Ciele potom, samozrejme, musíme pretaviť do zmysluplných záverov tak, aby sme posilnili európsky projekt všade tam, kde to Európania i Slováci očakávajú," povedal.

Jednou zo súčastí Konferencie o budúcnosti Európy sú občianske panely. Celkovo 800 zástupcov občanov bolo rozdelených do štyroch takýchto panelov, v rámci ktorých sa v období od septembra 2021 do januára 2022 stretnú trikrát. V každom z panelov je rovnaký počet mužov a žien a proporčne sú zastúpení ľudia z mestských i vidieckych oblastí.