Quantcast
< sekcia Slovensko

Bilčík: Potrebujeme zmeniť niektoré rozhodovacie mechanizmy v Únii

Na archívnej snímke europoslanec Vladimír Bilčík počas diskusie v TASR TV ku Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE) v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Bilčík pripomenul, že posledný konvent sa konal pred dvoma desaťročiami a viedol k Lisabonskej zmluve.

Bratislava/Brusel/Štrasburg 9. mája (TASR) - Niektoré rozhodovacie mechanizmy v Európske únii (EÚ) treba zmeniť. Povedal to slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu) v súvislosti s končiacou sa Konferenciou o budúcnosti Európy (CoFoE).

Koniec CoFoE možno podľa neho vnímať aj ako možný začiatok ďalšieho konventu o budúcnosti Európy vrátanie otvárania základných zmlúv. "Je silné volanie po tom, aby sme spustili konvent o budúcnosti Európy, ktorý by mohol byť prvým krokom k otvoreniu zmlúv o fungovaní EU," uviedol pre TASR. Na revíziu zmlúv vyzval v priebehu tohto týždňa vo svetle CoFoE aj Európsky parlament.

"Potrebujeme zmeniť niektoré rozhodovacie mechanizmy v Únii. Napríklad v oblasti zahraničnej politiky, ale aj iných otázok, kde, ak by sme hlasovali kvalifikovanou väčšinou, tak sa hýbeme rýchlejšie dopredu," doplnil Bilčík. V súčasnosti by to bolo podľa neho užitočné napríklad pri pomoci Ukrajincom a tiež krajinám, ktoré sa chcú stať novými členmi európskeho integračného priestoru.

Pripomenul, že posledný konvent sa konal pred dvoma desaťročiami a viedol k Lisabonskej zmluve. Odvtedy sa však zmenil svet i Európa a v záujme posunu európskeho integračného projektu je potrebné zmeniť aj základné pravidlá fungovania, nazdáva sa Bilčík.

"Som otvorený tejto myšlienke, ale nie nejakou revolučnou cestou – skôr spôsobom, ktorý bude adresný a prinesie poučenie z kríz, ktoré sme tu mali za posledné roky: vrátane brexitu, pandémie koronavírusu, ale aj ruskej agresie voči Ukrajine, ktorá zásadne preformátovala európsku politiku," uzavrel.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)