< sekcia Slovensko

Bittó Cigániková: Generiká a biosimilárne lieky vedia ušetriť financie

Na snímke poslankyňa NR SR Jana Cigániková (SaS) Foto: TASR - Jakub Kotian

Po vypršaní patentovej ochrany originálnych liekov sa generické a biosimilárne lieky podľa GENAS stávajú ich konkurenciou, ktorá významne tlačí na pokles cien.

Bratislava 20. októbra (TASR) – Efektívnejšie využívanie generických a biosimilárnych liekov vie ušetriť systému slovenského zdravotníctva financie, ktoré by sa vedeli v rezorte využiť na zlepšenie zdravia a záchranu ďalších životov. V utorok na to upozornila na tlačovej konferencii predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS), pričom poukázala na analýzu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Podľa nej by ich lepšie využívanie vedelo ušetriť 50 miliónov eur.

"Nikto z nás nechce platiť farmaceutickým firmám zbytočné milióny eur z peňazí nás všetkých, keď je možnosť tlačiť ceny liekov nižšie, čo sa deje vstupom generických liekov na trh. Pacienti sa však nemusia obávať, že by nedostali rovnako kvalitnú liečbu. Práve vďaka odborným analýzam, ktoré vypracoval INEKO spolu s Asociáciou generických a biosimilárnych liekov (GENAS), máme podklady na to, aby sme mohli začať šetriť na verejných zdrojoch," komentovala Bittó Cigániková.

Po vypršaní patentovej ochrany originálnych liekov sa generické a biosimilárne lieky podľa GENAS stávajú ich konkurenciou, ktorá významne tlačí na pokles cien. Vstupom nových generických a biosimilárnych liekov môže konkurencia vygenerovať značné úspory verejných zdrojov. Preto je aj podľa koaličnej poslankyne vo verejnom záujme podporovať čo najrýchlejší vstup generických a biosimilárnych liekov na trh a ich intenzívnejšie využívanie v prospech cenovej súťaže.

Podľa najnovšej analýzy INEKO klesol podiel úhrad zdravotného poistenia za generické lieky na úhradách za všetky lieky s výnimkou liekov s nezisteným typom z 22,09 percenta v roku 2015 na 19,09 percenta v roku 2019. Podiel úhrad za originálne lieky stúpol v rovnakom čase zo 77,64 percenta na 79,24 percenta.

Podľa predsedníčky asociácie GENAS Michaely Palágyi potenciálne úspory verejných zdrojov zďaleka nedosahujú očakávania. "Za akých podmienok budú generické a biosimilárne lieky zakategorizované, je veľmi nepredvídateľné a navyše ich vstup na trh významne ovplyvňuje viacnásobná cenová regulácia," doplnila.

INEKO dodal, že lepšiemu využívaniu generík a biosimilárov by pomohlo napríklad účinnejšie uplatňovanie generickej preskripcie a zníženie povinných zrážok z cien pri vstupe generík na trh či prehodnotenie významu existencie takzvaného trojprahového vstupu, ako aj výšky povinných zrážok z cien pre generické a biosimilárne lieky zaradené do kategorizácie. Odporúča tiež motivovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vrátane lekárov, aby predpisovali a vydávali finančne dostupnejšie lieky s rovnakou účinnou látkou.