Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Slovensko

Blanár sa v Rakúsku zúčastní stretnutia ministrov Dunajskej stratégie

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Rezort diplomacie vysvetlil, že Dunajská stratégia je jednou z makroregionálnych stratégií EÚ.

Bratislava 20. júna (TASR) - Šéf rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) odcestuje vo štvrtok do Rakúska na stretnutie ministrov Dunajskej stratégie. Absolvuje tam aj rokovanie zoskupenia "Priatelia západného Balkánu". TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"Ministri budú hovoriť o bezpečnosti a stabilite v regióne, ako aj o aktuálnom stave procesu rozširovania Európskej únie a jeho dosahoch na región v povodí Dunaja až po Čierne more," priblížil komunikačný odbor.

V piatok (21. 6.) bude program Blanára pokračovať konferenciou Europa-Forum Wachau "Reštart Európy". Šéfovia diplomacií neformálneho zoskupenia krajín "Priatelia západného Balkánu" spolu so zástupcami Európskej únie (EÚ) a západobalkánskymi rezortnými partnermi otvoria počas diskusie a pracovného zasadnutia v Kláštore Göttweig možnosti pomoci pre zrýchlenie prístupového procesu západobalkánskych kandidátov na členstvo v Únii. "Dôraz by mal byť pritom kladený najmä na vyvážený a spravodlivý prístup EÚ voči kandidátskym krajinám z východnej Európy a Balkánu," skonštatovalo MZVEZ.

Blanár sa v piatok stretne aj s novovymenovaným srbským ministrom zahraničných vecí Markom Djuričom. Hovoriť s ním bude o vzťahoch Slovenska a Srbska a o perspektíve ich ďalšieho rozvoja.

Rezort diplomacie vysvetlil, že Dunajská stratégia je jednou z makroregionálnych stratégií EÚ. Riešiť má spoločné výzvy regiónu v oblasti hospodárskej, sociálnej, územnej a bezpečnostnej spolupráce. Zúčastňuje sa na nej 14 európskych štátov, deväť členských štátov EÚ a päť ďalších štátov.

Skupina "Priatelia západného Balkánu" vznikla v roku 2023. "Neformálne zoskupenie je zamerané na podporu zrýchleného prístupového procesu štátov západného Balkánu do EÚ cez posilnenú spoluprácu a politický dialóg, ako aj cez poskytovanie investičnej a grantovej podpory," priblížil komunikačný odbor. Skupina podľa neho združuje sedem štátov Únie - Česko, Grécko, Chorvátsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko a Taliansko.