< sekcia Slovensko

Boka: Chrániť pacientov a zdravotníkov sa dá cez efektívne vzdelávanie

Ilustračné foto. Foto: TASR/Vladimír Benko

Zdravotnícky pracovník má byť podľa Boku najmä profesionálom vo svojom odbore.

Bratislava 24. mája (TASR) - Neustále vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov pomôže eliminovať možné pochybenia zdravotníckych pracovníkov a tým zvýšiť bezpečnosť pacientov. Tvrdí to Pavol Boka z Komory pre medicínske právo Medius. Poukázal pritom na prípady zámeny operácie kolien či nesprávne podanej transfúzie, ktoré rezonovali v ostatnom čase v slovenskom zdravotníctve.

Zdravotnícky pracovník má byť podľa Boku najmä profesionálom vo svojom odbore. "Je však dôležité, aby rozumel aj základným právnym a etickým zásadám výkonu svojho povolania. Kľúčové princípy musia byť pripomínané opakovane a opakovane musí byť aj overované, či im zdravotnícky pracovník rozumie," zdôraznil. Odporúča preto, aby zdravotnícky pracovník najdôležitejšie témy absolvoval v intervaloch maximálne 12 mesiacov.

V rámci vzdelávania odporúča zaoberať sa témami ako informovaný súhlas, mlčanlivosť, zdravotná dokumentácia či predchádzanie škodám na zdraví pacienta.

Advokát komory Ivan Humeník si myslí, že väčšia informovanosť pacientov o ich právach, ako aj silnejúca intervencia médií do oblasti zdravotníctva zvyšuje negatívne efekty aj malých pochybení pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. "Zdravotníci sa v dôsledku tlaku pacientov a médií môžu ocitať stále viac v neistej a defenzívnej pozícii. Pacient a ochrana jeho práv je vďačnou politickou témou, ktorej riešenie môže v prípade absencie odbornosti na strane úradníkov viesť k ďalšiemu zvyšovaniu rizík vo fungovaní zdravotníckeho zariadenia," uzavrel.