Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

Bratislava vníma CoFoE ako platformu na posilnenie dialógu

Pohľad na hlavné mesto SR. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Konferenciu o budúcnosti Európy organizujú Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia. Táto iniciatíva dáva občanom Európy možnosť vyjadriť sa k jej budúcemu smerovaniu.

Bratislava 16. decembra (TASR) - Konferenciu o budúcnosti Európy (CoFoE) vníma mesto Bratislava ako platformu na posilnenie dialógu medzi občanmi a inštitúciami Európskej únie (EÚ). Cieľom je podľa bratislavskej samosprávy lepšie reflektovať potreby a témy, ktoré sú dôležité z pohľadu samotných občanov.

"Výsledkom má byť ich väčšie zapojenie do dizajnu budúcnosti Európy. Tému sledujeme a evidujeme viacero aktivít, ktoré sú organizované naprieč EÚ na rôznych úrovniach," uviedla pre TASR hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

V lete sa mesto zúčastnilo diskusie, ktorú organizovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci podujatia Roadshow – MySmeEÚ na tému "V akej Európe chceš žiť Ty?". Počas jedného týždňa (22. – 27. augusta) boli v rôznych mestách Slovenska (Žilina, Poprad, Košice, Banská Bystrica a Bratislava) organizované diskusie, rozhovory s odborníkmi, prezentácie EÚ projektov, ako aj rôzne interaktívne a sprievodné podujatia.

"Cieľom bolo zvýšenie povedomia občanov o význame členstva Slovenska v EÚ a diskusia o budúcnosti EÚ. Za Bratislavu sa diskusie zúčastnila námestníčka primátora Tatiana Kratochvílová," spresnila Rajčanová. Bratislava čerpá eurofondy na strategické dopravné projekty mesta, ktoré významne pomáhajú zavádzať a modernizovať ekologické dopravné systémy pri rozvoji dopravy, pripomenula.

Na úrovni miest sa do procesu plánuje Bratislava zapojiť napríklad v rámci Paktu slobodných miest, ktorého je súčasťou. "Konkrétne debatou s občanmi o otázkach ochrany demokracie, či klimatickej kríze. Momentálne spolu s partnermi hľadáme najvhodnejší spôsob na zorganizovanie takýchto eventov s prihliadnutím na aktuálnu pandemickú situáciu," priblížila hovorkyňa hlavného mesta.

Konferenciu o budúcnosti Európy organizujú Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia. Táto iniciatíva dáva občanom Európy možnosť vyjadriť sa k jej budúcemu smerovaniu. Celkovo 800 zástupcov občanov bolo rozdelených do štyroch občianskych panelov, v rámci ktorých sa stretnú trikrát.

Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ. Odporúčania panelov budú zahrnuté do záverečnej správy, ktorú pripraví na jar 2022 výkonná rada konferencie. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zdôraznila, že komisia sa bude riadiť závermi konferencie.