Quantcast
< sekcia Slovensko

Bratislavský hrad rozsvietili, u prezidenta stiahli vlajky

Na snímke Bratislavský hrad nasvietený vo farbách francúzskej vlajky na znak solidarity s francúzskym ľudom 14. novembra 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

Oznámil to predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý ostro odsúdil teroristické útoky v Paríži.

Bratislava 14. novembra (TASR) - Na znak solidarity s francúzskym ľudom bude dnes v noci Bratislavský hrad vysvietený vo farbách francúzskej trikolóry. Oznámil to predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý ostro odsúdil teroristické útoky v Paríži.

Všetko o útoku v Paríži nájdete TU.


"Francúzsko je kolískou slobody, rovnosti a bratstva, a preto vyjadrujem úprimnú ľútosť nad desiatkami mŕtvych, ktorí zahynuli pri útokoch. Takéto činy treba ostro odsúdiť a zabrániť ich opakovaniu," uviedol Pellegrini.

Šéf Národnej rady SR už poslal aj sústrastný telegram predsedovi Národného zhromaždenia Francúzskej republiky Claudeovi Bartolonemu a predsedovi Senátu Gérardovi Larcherovi. "Som zdesený a zdieľam smútok celého francúzskeho národa a odsudzujem tento barbarský akt," napísal v ňom Pellegrini. Zároveň vyjadril presvedčenie, že násilie nemôže odradiť od oddanosti hodnotám demokracie a mieru.

Na tragické udalosti reaguje gestom aj Prezidentský palác. "Na znak solidarity s Francúzskom po teroristických útokoch v Paríži sú vlajky na prednom nádvorí Prezidentského paláca stiahnuté na pol žrde," informoval Martin Lipták z Tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Bratislavský Dóm sv. Martina sa zase zahalí do tmy. Podľa bratislavského primátora Iva Nesrovnala je to "memento za všetkých nevinných, ktorých životy vyhasli v zvrátených prejavoch extrémizmu, terorizmu a intolerancie".

K prejavom solidarity sa pripájajú aj Košice. "Na znak našej spolupatričnosti s Francúzskom, ale aj s celým svetom rozsvietime náš Dóm sv. Alžbety dnes aj v nedeľu (15.11.) striedajúcimi sa farbami francúzskej trikolóry, a tak sa pripájame k ďalším mestám vo svete," uviedol na Facebooku košický primátor Richard Raši.