Quantcast
< sekcia Slovensko

Poslanec NR SR I. Janckulík odchádza z koalície

Igor Janckulík, archívna snímka. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Považuje za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby.

Bratislava 2. marca (TASR) - Poslanec Národnej rady SR Igor Janckulík odchádza z klubu Mosta-Híd a vládnej koalície. Považuje za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané. V parlamente bude pôsobiť ako nezaradený poslanec. Informoval o tom vo svojom stanovisku.

"Oznamujem moje rozhodnutie ďalej nepodporovať vládnu koalíciu. Toto rozhodnutie súvisí s mojím včerajším vyjadrením, že považujem za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané," uviedol Janckulík.

V parlamente sa ako nezaradený poslanec mieni ďalej snažiť pomáhať bežným ľuďom, ako sa usiloval podľa vlastných slov aj doteraz. S predsedom Mosta-Híd Bélom Bugárom sa rozišli korektne. Svoj krok s ním Janckulík prebral.

Janckulík svoj odchod naznačoval už pred štvrtkovým rokovaním rozšíreného predsedníctva strany. Po ňom Bugár informoval, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) by mal odstúpiť. Uviedol, že v strane naďalej prevláda takýto názor, ale na upokojení situácie v prvom rade musí konať Smer-SD. Podľa toho, ako sa Smer-SD rozhodne, Most-Híd zaujme stanovisko. Koľko budú bugárovci čakať, nie je jasné. Bugár si však nemyslí, že by bolo potrebné obetovať vládu ako celok. Janckulík nemusí byť jediný, kto zo strany a koalície podľa informácií TASR odíde, ak Kaliňák neodstúpi.

Janckulík sa dostal do parlamentu so stranou Sieť. Tá sa rozpadla, Janckulík prešiel do klubu Mosta-Híd aj s ďalšími odídencami zo Siete. Aj vďaka nim mal dosiaľ Most-Híd 15 poslancov. Janckulík sa po prestupe k bugárovcom stal splnomocnencom pre rýchlostné cesty. Či v tejto funkcii zostane aj po odchode z Mosta-Híd a koalície závisí podľa neho od vlády. Tá ho do nej menovala.

Reakcie politikov a politických strán na odchod I. Janckulíka z koalícieMost-Híd: I. Janckulík svojím krokom potvrdil názor, ktorý avizoval

Igor Janckulík svojím odchodom potvrdil názor, ktorý už avizoval. Strana Most-Híd takto reaguje na jeho oznámenie o konci v klube a vládnej koalícii. "Pán Janckulík svojím dnešným krokom potvrdil svoj názor, ktorý avizoval na včerajšom rokovaní rozšíreného predsedníctva strany," uviedla pre TASR hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Šéf klubu Mosta-Híd G. Gál nevie o odchode I. Janckulíka

Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál nevie o odchode Igora Janckulíka z klubu a vládnej koalície. Ako reagoval pre TASR, takú informáciu zatiaľ nedostal.

J. Pašku mrzí odchod I. Janckulíka z koalície

Prvého podpredsedu SNS Jaroslava Pašku mrzí odchod Igora Janckulíka z koalície. "Berieme to na vedomie, je to jeho slobodné rozhodnutie," povedal pre TASR.

Podľa Pašku je to signál, že by sa mali intenzívnejšie zaoberať situáciou aj v koalícii. Nepovedal, či má minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) odstúpiť, ako žiada Most-Híd. Zdôraznil v prvom rade potrebu vyšetriť vraždu novinára Jána Kuciaka a potrestať páchateľov.

Poslanec D. Jarjabek rešpektuje rozhodnutie I. Janckulíka

Poslanec Národnej rady (NR) SR za Smer-SD Dušan Jarjabek rešpektuje rozhodnutie Igora Janckulíka opustiť poslanecký klub Mosta-Híd a vládnu koalíciu. "Každý je strojcom svojho šťastia, aj pán poslanec," povedal pre TASR.

Uvedomuje si tlak, ktorý je na poslancov vyvíjaný, no odporúča nepodliehať emóciám. "Mali by sme byť v tejto situácii zdržanliví a počkať si na výsledky vyšetrovania," vyhlásil. Dodal však, že je na každom poslancovi, ako sa rozhodne a on bude toto rozhodnutie rešpektovať.