< sekcia Slovensko

Štát by mal spustiť smart karanténu v piatok, bude dobrovoľná

Na snímke zľava premiér Igor Matovič, podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová, minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a člen permanentného krízového štábu Ján Bučkuliak počas brífingu na tému: Smart karanténa - inteligentné riešenie pre ľahší návrat zo zahraničia na diaľničnom hraničnom priechode Bratislava - Jarovce 19. mája 2020. Foto: TASR - Michal Svítok

Občan bez smartfónu nebude môcť absolvovať domácu izoláciu, keďže nebude môcť používať aplikáciu.

Bratislava 19. mája (TASR) - Inteligentnú (smart) karanténu by mohol štát spustiť v piatok 22. mája. Závisí to od toho, ako dopadne testovacia fáza. Všetko však nasvedčuje tomu, že v piatok smart karanténu spustia. Potvrdili to Ján Bučkuliak z permanentného krízového štábu a premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii.Smart karanténa bude dobrovoľná, štátnu karanténu jej zavedením nerušia. "Je to len alternatíva," poznamenal Bučkuliak s tým, že občan na jej absolvovanie bude musieť splniť viacero podmienok. Tie ešte zverejnia. Občan bez smartfónu nebude môcť absolvovať domácu izoláciu, keďže nebude môcť používať aplikáciu.Smart karanténa má fungovať tak, že občan, ktorý sa chce vrátiť zo zahraničia na Slovensko, vyplní formulár na ekarantena.korona.gov.sk. Stiahne si aplikáciu, aktivuje ju. Na hraniciach skontrolujú registráciu, biometriu tváre, občan podpíše čestné vyhlásenie a poučenie. Domov, respektíve na miesto domácej izolácie, sa presunie individuálne. Aplikácia ho bude v náhodných intervaloch a počtoch vyzývať, aby sa preukázal.Podozrenie na porušenie karantény má aplikácia hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Ten má občana požiadať o vysvetlenie. "Občan bude mať šancu vysvetliť, že to zmeškal, lebo bol napríklad v sprche," doplnil Bučkuliak.

Na snímke aplikácia Smart karatény počas brífingu predsedu vlády SR Igora Matoviča počas brífingu na tému: Smart karanténa - inteligentné riešenie pre ľahší návrat zo zahraničia na diaľničnom hraničnom priechode Bratislava - Jarovce 19. mája 2020.
Foto: TASR - Michal Svítok


Premiér Igor Matovič naďalej trvá na ochrane hraníc. O ich otvorení rozhodne podľa neho konzílium odborníkov, nie ministerstvá. "Musíme chrániť ľudí a val na hraniciach pred tým, aby sme si nezavliekli vírus späť na Slovensko," doplnil. Nepovedal, či hranice Slovensko otvorí od 15. júna. Závisieť to bude od epidemiologickej situácie na Slovensku a v okolitých krajinách.

Grafické znázornenie fungovania inteligentnej karantény.
Foto: ÚV SR