Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

Šéf Slovenskej inšpekcie životného prostredia sa vzdáva svojej funkcie

Na snímke generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo. Foto: TASR Pavel Neubauer

Jenčovi prekáža spôsob komunikácie, ktorá podľa neho nepriaznivo ovplyvňuje inštitúciu aj zamestnancov. Tí sa s Jenčom boja spolupracovať, pretože sa obávajú možnej šikany po výmene riaditeľa.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo sa vzdáva svojej funkcie. Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii.

"Vo štvrtok som do podateľne ministerstva životného prostredia doručil súhlas s mojím odvolaním z funkcie generálneho riaditeľa SIŽP, a to s účinnosťou od 1. januára 2024," povedal Jenčo.

Prekáža mu spôsob komunikácie, ktorá podľa neho nepriaznivo ovplyvňuje inštitúciu aj zamestnancov. Tí sa s Jenčom boja spolupracovať, pretože sa obávajú možnej šikany po výmene riaditeľa. "Nechcem byť prekážkou ich ďalšieho odborného rastu a posilňovania inšpekcie," podotkol Jenčo. Druhým dôvodom jeho odchodu je neodbornosť súčasného vedenia ministerstva životného prostredia.

Nové vedenie envirorezortu ho chcelo odvolať začiatkom novembra, no pre status chráneného oznamovateľa tak spraviť nemohli. Jenčo sa preto chcel s ministerstvom dohodnúť na spôsobe a podmienkach odchodu a odovzdaní agendy novému riaditeľovi. "To bolo zo strany ministerstva životného prostredia zamietnuté," tvrdí Jenčo.

Priblížil, že minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) mu listom bez jeho súhlasu zakázal vykonávať personálne alebo iné rozhodnutia týkajúce sa inšpekcie. Zakázal mu aj služobné cesty. "Za obdobie predchádzajúceho mesiaca sme ministerstvu adresovali 50 žiadostí o súhlas. Zodpovedané boli tri," priblížil Jenčo.

Na jeho odvolanie musí ešte vydať súhlas Úrad na ochranu oznamovateľov. Jenčo verí, že po jeho odvolaní bude SIŽP naďalej odborným kontrolným orgánom. Nevie, kto by ho mohol nahradiť.

Na odstúpenie z funkcie vyzval Jenču v pondelok (4. 12.) Taraba. Argumentoval jeho chýbajúcou bezpečnostnou previerkou a nezákonným konaním.