< sekcia Slovensko

Juraja Hossua, ktorý zabil Filipínca, odsúdili na deväť rokov

Juraja H. (na snímke). Foto: TASR Pavol Zachar

Trest by si mal, teraz už odsúdený, odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Bratislava 17. septembra (TASR) - Juraj Hossu si za zabitie Filipínca Henryho Acordu odpyká deväťročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Rozhodol o tom v utorok trojčlenný senát Krajského súd (KS) v Bratislave pod vedením predsedu Petra Šamka.Odvolací súd v utorok vyhovel odvolaniu prokurátorky Krajskej prokuratúry v Bratislave (KP) a čiastočne pozostalým, a teda poškodeným. Zamietol odvolanie obžalovaného a jeho obhajcu. KS Hossuovi zároveň nariadil ochranné opatrenie - protialkoholické liečenie ambulantnou formou. Trest by si mal, teraz už odsúdený, odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Juraj Hossu (na snímke uprostred) si za zabitie Filipínca Henryho Acordu odpyká deväťročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Rozhodol o tom trojčlenný senát Krajského súd (KS) v Bratislave 17. septembra 2019.
Foto: TASR Pavol Zachar


KS tak v utorok zrušil pôvodný májový rozsudok Okresného súdu Bratislava I (OS), ktorý Hossua odsúdil pod trestnú sadzbu, na šesťročný trest odňatia slobody. KS považoval v tomto prípad uloženie trestu odňatia slobody pod zákonom stanovenú hranicu z dôvodu nepríčetnosti obžalovaného za nesprávny postup OS BA, nakoľko sa do stavu nepríčetnosti dostal sám a úmyselne. Verdikt je právoplatný.

"Jediná poľahčujúca okolnosť bola, že sa obžalovaný k skutku priznal a urobil vyhlásenie o vine. Všetko ostatné vyhodnotil KS v neprospech obžalovaného," povedal predseda senátu odvolacieho KS. Podľa súdu "ak niekto pácha trestný čin v stave požitia alkoholu v kombinácii s liekmi, nie je dôvod byť voči nemu zhovievavejší".

Súd, na rozdiel od prvostupňového OS BA I, vyhovel matke zabitého Filipínca a priznal jej okrem nákladov na pohreb aj nemajetkovú ujmu vo výške 50 000 eur. Ostatných poškodených - súrodencov odkázal na civilné konanie.

"Aj keby mi súd nenariadil protialkoholické liečenie, sám by som sa prihlásil. Počas výkonu väzby som nenavštevoval psychiatra, absolvoval som len jeden pohovor so psychiatričkou a na základe ktorého som lieky Paretin, Leaxaurin, ktoré som bral pred umiestnením do väzby, vyradil."

"Lieky som predtým bral približne rok, lebo som mal úzkosti. Alkohol som užíval veľmi výnimočne. Nebol som agresívny," uviedol Hossu pred vynesením právoplatného verdiktu. Po požití alkoholu s liekmi si niekedy nič nepamätal. Tvrdil tiež, že aj sám sebe ubližoval, napríklad sa doškriabal šmirgľom.

"Nepopieram skutok, ktorý sa stal, ale nesúhlasím s právnou kvalifikáciou," povedal na januárovom prvom pojednávaní obžalovaný. Vypovedal, že v podvečer incidentu mali firemnú akciu, na ktorej vypil niekoľko pív s kolegami a nadriadenými. Z hotela, v ktorom sa akcia konala, išiel neskôr do mesta, kde si chcel dať "ešte zopár pív". Priznal, že v minulosti navštevoval psychiatričku a užíval lieky na upokojenie.

Acordu podľa svojich slov napadol preto, lebo si myslel, že chce ubližovať ženám, s ktorými bol. Svoj čin oľutoval, tvrdí, že na konflikt má útržkovité spomienky. Priznal tiež, že do mesta nosieval boxer. Nikdy ho však v minulosti nepoužil a mal ho ako talizman aj v deň incidentu.

Juraj Hossu 26. mája minulého roka približne o 4:45 napadol na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien. Okrem iného opakovane kopal poškodeného, keď už ležal na zemi. Filipínec upadol do bezvedomia, došlo ku krvácaniu do mozgu a po niekoľkých dňoch v nemocnici na následky poranení zomrel.

Chronológia kauzy zabitia filipínskeho občana Henryho Acordu26. mája 2018 – Dvadsaťosemročný Juraj H. z okresu Dunajská Streda, mal v sobotu 26. mája nadránom napadnúť na Obchodnej ulici v Bratislave cudzinca z Filipín, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien. Kamera zachytila, ako Juraj H. krátko po 4.30 h zaútočil na Filipínca a kopol ho do hlavy. Privolaná policajná hliadka zadržala útočníka. Záchranári odviezli obeť v bezvedomí do Ružinovskej nemocnice.

27. mája 2018 – Polícia obvinila Juraja H. z ublíženia na zdraví a výtržníctva. Vyšetrovateľ tiež podal návrh na vzatie obvineného do väzby s odôvodnením, že by Juraj H. mohol pokračovať v trestnej činnosti. Prokurátor okresnej prokuratúry však nevidel dôvod na väzbu a muža prepustil na slobodu.

31. mája 2018 – Napadnutý Filipínec Henry Acorda následkom zranení podľahol. Zomrel v Ružinovskej nemocnici v Bratislave.

1. júna 2018 – Prípad Juraja H. z Dunajskej Stredy prevzala po zásahu Generálnej prokuratúry SR (GP) Krajská prokuratúra v Bratislave s tým, že trestné stíhanie malo byť vedené pre podstatne závažnejšiu právnu kvalifikáciu.

2. júna 2018 – Polícia útočníka Juraja H. po prepustení opäť zadržala a obvinila zo zabitia. Prípad prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Útočník bol umiestnený do cely policajného zaistenia. V prípade preukázania viny mu hrozil trest odňatia slobody na sedem až dvanásť rokov.

3. júna 2018 – Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava podal na Okresný súd (OS) Bratislava I návrh na vzatie obvineného 28-ročného Juraja H. do väzby. Ako dôvod väzby uviedol možnosť úteku a obavu, že by obvinený pokračoval v trestnej činnosti.

4. júna 2018 - Sudca pre prípravné konanie OS Bratislava I zobral do tzv. preventívnej väzby Juraja H. obvineného zo zabitia Filipínca Henryho Acordu. Súd rozhodoval o väzbe takmer hodinu. Obvinený viac razy pred zástupcami médií svoj čin oľutoval.

5. júna 2018 - Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) odmietla obvinenie, že lekár menil zdravotnú dokumentáciu obete. Reagovala na výrok právneho zástupcu UNB, ktorý na sociálnej sieti uviedol, že musel brániť tomu, aby bola menená zdravotná dokumentácia. Právny zástupca svoj výrok vysvetlil a oľutoval.

7. júna 2018 – Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I, ktorý prepustil na slobodu Juraja H., nepostupoval v súlade so zákonom. Na základe preskúmania trestného spisu to skonštatovala GP SR, ktorá nariadila vyvodenie zodpovednosti voči tomuto prokurátorovi.

18. júna 2018 - Telo Henryho Johna Serafica Acordu previezlo do jeho vlasti lietadlo letky Ministerstva vnútra SR. Vládny špeciál pristál v Manile 19. júna o 4. hodine ráno stredoeurópskeho času. Na letisko sa prišli rozlúčiť desiatky ľudí vrátane filipínskeho ministra zahraničných vecí Alana Petra Cayetana.

20. novembra 2018 - Polícia ukončila vyšetrovanie útoku na Henryho Acordu. Prokurátor podal obžalobu na útočníka Juraja H. V súvislosti s útokom sa v minulosti spomínal aj rasový motív, ten sa podľa polície nepreukázal.

27. decembra 2018 - Juraj H. ostal naďalej stíhaný väzobne. Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave na neverejnom zasadnutí, pri ktorom zrušil uznesenie OS Bratislava I z 19. decembra a ponechal obžalovaného vo väzbe z nezmenených dôvodov.

28. januára 2019 - Pred trojčlenným senátom OS Bratislava I sa začalo hlavné pojednávanie s Jurajom H., obvineným zo zabitia Filipínca Henryho Acordu. „Nepopieram skutok, ktorý sa stal, ale nesúhlasím s právnou kvalifikáciou," povedal obvinený. Priznal, že v minulosti navštevoval psychiatričku a užíval lieky na upokojenie.

19. marca 2019 – Predvolaní svedkovia vypovedali na procese v kauze zabitia Henryho Acordu na pojednávaní trojčlenného senátu OS Bratislava I s obžalovaným Jurajom H. Súd pokračoval vypočúvaním svedkov aj 21. marca 2019.

21. marca 2019 – OS Bratislava I rozhodol, že Juraj H. ostane vo väzbe. "V danom prípade súd nemal inú možnosť ako vzhľadom na rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave žiadosť obžalovaného zamietnuť," odôvodnil rozhodnutie predseda senátu OS Bratislava I.

14. mája 2019 - Juraj H. pred senátom OS Bratislava I pristúpil k vyhláseniu o vine, teda priznal sa k vine. Z tohto dôvodu súd už nevykonával dokazovanie v súvislosti s vinou či s výškou trestu. "Som vinný," povedal obžalovaný. Senát OS Bratislava I odsúdil Juraja H. na šesťročný trest odňatia slobody v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

24. mája 2019 – GP SR uložila krajskej prokurátorke v Bratislave povinnosť podať odvolanie vo veci zabitia Filipínca Henryho Acordu pre neuloženie prísnejšieho trestu.

27. mája 2019 - Krajská prokuratúra v Bratislave podala odvolanie voči verdiktu OS Bratislava I v kauze zabitia Filipínca Henryho Acordu. Odvolanie bolo na základe pokynu GP SR podané na Okresný súd Bratislava I.

2. septembra 2019 – KS v Bratislave vytýčil termín odvolacieho konania v kauze zabitia Filipínca Henryho Acordu na utorok 17. septembra.