Quantcast
< sekcia Slovensko

VIDEO: BUGÁR: R. Kaliňák by mal odstúpiť z funkcie, no konať musí Smer

Na snímke predseda Most-Híd Béla Bugár počas tlačovej konferencie po mimoriadnom rokovaní predsedníctva strany v Bratislave 1. marca 2018. Foto: TASR/Marko Erd

Podľa toho, ako sa Smer-SD rozhodne, Most-Híd zaujme stanovisko.

Bratislava 1. marca (TASR) - Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) by mal odstúpiť. Po rokovaní rozšíreného predsedníctva koaličného Mosta-Híd to novinárom povedal predseda strany Béla Bugár s tým, že v jeho strane naďalej prevláda takýto názor, ale na upokojení situácie v prvom rade musí konať Smer-SD.

Podľa toho, ako sa Smer-SD rozhodne, Most-Híd zaujme stanovisko. "U nás o týchto otázkach rozhoduje republiková rada. Ak budeme vedieť výsledok, zvoláme ju," avizoval. Koľko budú bugárovci čakať, nie je jasné. "Nebudem ale čakať rok. Myslím, že si vážnosť situácie uvedomuje aj Robert Fico (Smer-SD)," povedal.

Bugár si však nemyslí, že by bolo potrebné obetovať vládu ako celok. Na druhej strane, ak Kaliňák neodstúpi, poslanec Igor Janckulík zrejme vystúpi z poslaneckého klubu Mosta-Híd. Na margo postoja ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) a jej budúcnosti vo vláde Bugár povedal, že bola pri formulovaní tohto aktuálneho straníckeho stanoviska.Podľa šéfa Mosta-Híd jeho strana vždy kladie dôraz na pokojné riešenie problémov. "Preto vyzývame všetkých, aby svojím konaním neprilievali olej do ohňa," apeloval. Zároveň tvrdí, že v Moste-Híd už druhý deň nepretržite rokujú o vzniknutej situácii. "Ale nie som si istý, či si to uvedomuje každá politická strana, či každá strana berie situáciu takto vážne. Aj preto nestojím každý deň pred médiami," vysvetlil.

Bugár tvrdí, že chce zvýšiť dôveryhodnosť vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, preto volá po rozšírení vyšetrovacieho tímu a zapojení medzinárodných vyšetrovateľov z rôznych krajín. "Ak by kvôli tomu bolo potrebné zmeniť legislatívu, sme ochotní ju podporiť," deklaroval.

Most-Híd vníma napätie v spoločnosti a súhlasí aj s tým, že ľudia sú právom nahnevaní. "To, čo sa stalo, je nehorázne. Na druhej strane považujeme za veľmi nebezpečné, ak tento hnev ľudí chcú niektorí využiť na ďalšie zvyšovanie napätia," dodal.