Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Slovensko

VIDEO:Pribudlo 31 prípadov ochorenia COVID-19: Vieme, z ktorých krajín

Ilustračná snímka. Foto: TASR UNLP Košice

Dosiaľ sa vykonalo 221.494 testov, pričom počas utorka laboratóriá otestovali 2225 vzoriek.

Bratislava 8. júla (TASR) - V utorok (7. 7.) na Slovensku pribudlo 31 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 1798 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Z 31 nových prípadov je deväť z Trenčianskeho kraja, sedem zo Žilinského kraja, päť z Bratislavského kraja. Po štyri prípady evidujú v Trnavskom i Banskobystrickom kraji a dva prípady sú hlásené z Prešovského kraja.



Dosiaľ sa vykonalo 221.494 testov, pričom počas utorka laboratóriá otestovali 2225 vzoriek. Celkovo sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo 1473 ľudí, v utorok nepribudli vyliečení pacienti.

Hospitalizovaných je desať osôb, z toho v siedmich prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sú traja a na pľúcnej ventilácii jeden pacient.

Na Slovensku počas utorka nepribudlo úmrtie pacienta s pozitívnym testom na nový koronavírus. Celkový počet úmrtí je dosiaľ 28. Sedemdňový kĺzavý medián je aktuálne na hodnote 15.


Nové prípady: Z ktorých krajín priniesli ľudia koronavírus?



Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že piati pacienti v Bratislavskom kraji pochádzajú z Ukrajiny, jeden zo Srbska. Z Ukrajiny mal byť privezený koronavírus aj u potvrdených prípadov v Senici. Prípady, ktoré boli potvrdené vo Veľkom Krtíši pochádzajú od baníkov z Karvinej a prípad z Prievidze bol dohľadaný v súvislosti s nakazeným zmrzlinárom z Macedónska.

Krajčí tiež uviedol že RÚVZ v trenčíne potvrdilprípad importovaný z Holandska a dva prípady importované Zo Srbska a Saudskej Arábie.

"Pôvod nákazy je zo zahraničia. Tým, že sa tvorili hranice, tak nám sem prichádzajú pozitívni pacienti, ktorých štandardným spôsobom testujeme," konštatoval minister.

Zároveň informoval, že keď vznikne ohnisko, tak sa budú zavádzať aj protipandemické opatrenia. "Z môjho pohľadu najrizikovejšie sú oslavy v uzavretých priestoroch, diskotéky, a hromadné podujatia. Musíme byť veľmi ostražití a dávať pozor, aby sme chránili seniorov a nezaniesli infekciu do domovov sociálnej starostlivosti, aby sa infekcia nezaniesla medzi ľudí bez domova a tiež sledujeme aj marginalizované komunity," dodal.

M. Krajčí: Na Slovensku stále nie je komunitné šírenie nového koronavírusu



Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) vylúčil, že by na Slovensku bolo komunitné šírenie nového koronavírusu. Rovnako nehovorí ani o druhej vlne. Povedal to v stredu po rokovaní vlády. Slovákom dovolenkujúcim najmä v Chorvátsku vyslovene odporúča výlety do prírody a vyhýbanie sa sociálnym kontaktom.

"Prípady zatiaľ vieme dohľadať, sú to importy zo zahraničia. O druhej vlne by sme hovorili vtedy, keby sme zaznamenali naozaj exponenciálny nárast," povedal. Šéf slovenského rezortu zdravotníctva zároveň uviedol, že v prípade podozrenia sa majú ľudia obrátiť či už na svojho lekára, príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, prípadne na portál korona.gov.sk.

Za najrizikovejšie v súčasnosti považuje oslavy v uzavretých priestoroch, nočné kluby, diskotéky či hromadné podujatia, kde sú ľudia veľmi blízko pri sebe. "Toto sú naozaj tie miesta, kde sa nám tá infekcia vie veľmi rýchlo rozšíriť," doplnil.

Doplnil, že pokiaľ by začali vznikať ohniská a v rámci kontaktov by bolo príliš veľa nakazených, Krajčí nevylúčil zavádzanie nejakých nových protiepidemiologických opatrení. Pripomenul, že dôležité je, aby sa nenakazili rizikové skupiny, najmä seniori či bezdomovci.

Zmysel v paušálnom testovaní všetkých, ktorí prichádzajú napríklad z Maďarska či z Rakúska, nevidí. Poukázal tiež na to, že v súčasnosti funguje na Slovensku 48 mobilných odberových miest, v ktorých sa vykonávajú testy na prítomnosť nového koronavírusu. Podľa Krajčího sú rovnomerne rozmiestnené po celom Slovensku.

"Chceli by sme, aby operátori každému človeku zo zahraničia rozposlali SMS správu, kde bude mať zoznam nie bezpečných krajín, a zároveň eventuálne nejakú linku, kde si bude môcť okamžite online vyplniť formulár," dodal.