Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Slovensko

ZRÁŽKA DVOCH VLAKOV: Pri nehode hlásili desiatky zranených

Na snímke z 3. júna 2022 zásah záchranných jednotiek na trati v smere zo Žiliny do Vrútok. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Na mieste nehody boli okrem ministra dopravy Andreja Doležala aj minister vnútra Roman Mikulec a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Bratislava 3. júna (TASR) - Pri nehode vlakov na železničnej trati v smere zo Žiliny do Vrútok je niekoľko desiatok cestujúcich s ľahkými zraneniami. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti. Policajti predbežne vylúčili obete v súvislosti s nehodou.

"K nehode došlo na trati v smere zo Žiliny do Vrútok. Rušeň narazil do odstaveného osobného vlaku. Predbežne môžeme vylúčiť akúkoľvek stratu života v súvislosti s nehodou. Na mieste momentálne zasahujú všetky záchranné zložky. Niekoľko desiatok cestujúcich utrpelo len ľahké zranenia," priblížili policajti.

Hovorkyňa Air-Transport Europe (ATE) Zuzana Hopjaková pre TASR uviedla, že na miesto nehody letela posádka záchranárov zo Žiliny a jedného pacienta v kritickom stave previezla do Martina. Následne sa posádka vrátila späť po ďalšieho pacienta.Pri nehode zasahuje 21 profesionálnych hasičov z Martina, Žiliny, Trenčína, zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline a z Bánoviec nad Bebravou a tiež dobrovoľní hasiči zo Sučian, Lipovca a obce Martin - Priekopa. "Na mieste sa nachádzajú aj dva evakuačné autobusy HaZZ, v ktorých cestujúci nájdu dočasné útočisko," priblížila Katarína Križanová z komunikačného oddelenia Prezídia HaZZ. Dodala, že k nehode došlo na trati v smere zo Žiliny do Vrútok.Hlavný lekár Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Július Pavčo pre TASR priblížil, že na mieste udalosti zasahujú záchranári, zranených je viacero osôb. Zdravotnícke zariadenia v okolí sú podľa jeho slov pripravené prijať pacientov.Na miesto smeruje okrem ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Informoval o tom na sociálnej sieti premiér Eduard Heger (OĽANO).
Vlakovú dopravu medzi Varínom a Vrútkami obnovili po druhej traťovej koľaji


Vlakovú dopravu v úseku Varín - Vrútky obnovili po druhej traťovej koľaji. Vlaky tu však musia jazdiť so zníženou rýchlosťou, keďže prechádzajú okolo miesta nehody vlakov. Informuje o tom Železničná spoločnosť Slovensko.

Vlakový dopravca upozorňuje na meškania vlakov v okolí Žiliny a Vrútok v dôsledku nehody vlakov a prerušenej dopravy. Rýchlik 347 na trase Ostrava-Zvolen má zo stanice Varín meškanie 187 minút. Rýchlik 611 na trase Bratislava-Košice mešká zo stanice Varín 186 minút.

Zdržanie hlási aj regionálny rýchlik 764 na trase Košice-Trenčín, ktorý mešká zo stanice Kraľovany 88 minút. Mešká aj rýchlik 15713, ktorý mieril z Bratislavy do Košíc. Zo žilinskej stanice hlási 129-minútové meškanie.

Polícii sa podarilo premávku za Vrútkami v smere do Žiliny čiastočne obnoviť


Cesta 1/18 za Vrútkami v smere do Žiliny je spustená v polovičnom profile, premávku policajti púšťajú striedavo. Informujú o tom žilinskí policajti na sociálnej sieti.Križovatka Košická v Žiline je podľa policajtov plne prejazdná. Úsek diaľnice D1 Turany - Dubná skala mali otvoriť od 22.30 h.

Nemocnice zvládajú situáciu so zranenými


Nemocnice v Martine a Žiline zvládajú situáciu so zranenými po nehode vlakov na železničnej trati v smere zo Žiliny do Vrútok. Pre TASR to potvrdilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) smeruje do martinskej nemocnice. "Štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská telefonovala s riaditeľmi nemocníc v Martine a Žiline, ktorí potvrdili, že situáciu so zranenými zvládajú a všetkým je poskytovaná potrebná zdravotná starostlivosť. Zároveň aj ona smeruje do nemocnice v Žiline," doplnila hovorkyňa rezortu Petra Lániková.
Na snímke z 3. júna 2022 jeden z vlakov po nehode na trati v smere zo Žiliny do Vrútok
Foto: Facebook Hasičský a záchranný zbor

Na miesto nehody smeruje aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Komunikuje s políciou aj hasičmi. "Som v kontakte aj s ministrom dopravy Andrejom Doležalom. V spolupráci s krajským riaditeľstvom policajného zboru situáciu koordinujeme, rovnako tak komunikujem s ministrom zdravotníctva," povedal.

Na mieste nehody vlakov ošetrili 74 pacientov, z toho 34 previezli do nemocníc


Na mieste piatkovej nehody vlakov pri Vrútkach ošetrili záchranári 74 ľudí, z toho 34 previezli do nemocníc v Martine, Žiline, Ružomberku, Dolnom Kubíne a Považskej Bystrici. Zasahovalo 11 ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Na sociálnej sieti o tom informovalo ministerstvo zdravotníctva.Vrtuľníková záchranná zdravotná služba Air-Transport Europe na sociálnej sieti spresnila, že prevzala do svojej starostlivosti najskôr 51-ročného muža. "Bol s vážnymi poraneniami viacerých častí tela prevezený do Univerzitnej nemocnice v Martine," uviedli leteckí záchranári. Na miesto nehody sa musel vrtuľník vrátiť aj pre 43-ročného muža, s ľahšími poraneniami ho transportoval do Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku.Polícia predtým informovala o štyroch ťažko zranených. Niekoľko desiatok cestujúcich malo utrpieť ľahké a stredné zranenia. Straty na životoch predbežne vylúčila.

Polícia: Viacerí cestujúci pri nehode vlakov utrpeli aj ťažké zranenia


Polícia aktualizovala odhad stavu zranených po nehode vlakov pri Vrútkach. Informuje o štyroch ťažko zranených, niekoľko desiatok cestujúcich malo utrpieť ľahké a stredné zranenia. Straty na životoch predbežne vylúčila.

"Na mieste nehody sa už nachádza posttraumatický tím a vyšetrovateľ vykonáva na mieste prvotné úkony," uviedli policajti na sociálnej sieti. Na mieste momentálne zasahujú všetky záchranné zložky.

Leteckí záchranári už skôr informovali, že previezli do Martina jedného pacienta v kritickom stave. Pre ďalšieho sa vracali.

Výberová chronológia zrážok vlakov na Slovensku so zranenými či mŕtvymi


Na železničnej trati medzi Vrútkami a Varínom narazil rušeň do stojacej súpravy osobného vlaku, ktorému mieril na pomoc. Pri nehode sa zranilo niekoľko desiatok cestujúcich.

V tejto súvislosti TASR prináša výberovú chronológiu zrážok vlakov na Slovensku so zranenými či mŕtvymi.

8. augusta 1997 – Na stanici Leopoldov narazil rýchlik do stojaceho rušňa, pričom zahynul príslušník Železničnej polície a päť osôb sa zranilo.17. apríla 2008 - Do stojaceho medzinárodného rýchlika EuroCity, ktorý smeroval do Prahy, narazil na Hlavnej stanici v Bratislave zozadu rušeň s troma osobnými vozňami. Pri nehode sa zranilo 11 ľudí.1. apríla 2010 - Na železničnej stanici v Spišskej Novej Vsi sa zrazili dva vlaky. Nehoda si vyžiadala tri ľudské životy.26. októbra 2012 - Zrážka dvoch osobných vlakov v Bratislave na trati Vinohrady - Hlavná stanica si vyžiadala 23 zranených.15. decembra 2017 - Na nákladnej železničnej stanici vo Zvolene sa zrazili pri posune nákladný vlak s osobným. Ľahké zranenia utrpelo desať osôb.16. marca 2018 - Osemnásť zranených, z toho troch ťažko, si vyžiadala nehoda vlakov v Pezinku. Súprava osobného vlaku narazila zozadu do stojaceho rušňa.24. októbra 2021 – K zrážke dvoch vlakov došlo pri obci Pavlovce v okrese Vranov nad Topľou. Pri nehode sa zranilo niekoľko osôb.