< sekcia Slovensko

Pellegrini pre vývoj pandémie apeluje na vládu a verejnosť

Na archívnej snímke podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (nezaradený). Foto: TASR - Martin Baumann

Expremiér apeloval na občanov, aby opäť pristúpili k tomu, ako sme situáciu zvládli v prvej vlne.

Bratislava 23. septembra (TASR) – Expremiér a podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (nezaradený) vyzval vládu a premiéra, aby začali riešiť situáciu s pandémiou nového koronavírusu tak, ako sa má a aby o opatreniach dopredu informovala občanov. Apeloval na verejnosť, aby sa vrátila k zodpovednosti z čias prvej vlny. Politikov požiadal, aby odložili stranícke tričká. Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii v súvislosti s denným nárastom pozitívnych prípadov. Poukázal na "deravé hranice" s krajinami v červenej zóne a nedostatočné kapacity regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

„Chcem vyzvať vládu SR na čele s premiérom, aby začali situáciu riešiť štandardne, ako sa má, na čele s ústredným krízovým štábom," zdôraznil. Pýta sa, kto riadi situáciu, keď šéfa krízového štábu ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) nikde nevidieť. Vláda a štáb by mali podľa neho informovať, čo majú občania čakať, čo bude platiť, čo sa ide spraviť preto, aby boli nárast prípadov a dosahy na spoločnosť maximálne zmiernené.

Pripomenul premiérove slová, že ak počet infikovaných prekročí 300, príslušné orgány zrejme nebudú schopné dohľadávať kontakty a môže dôjsť ku komunitnému šíreniu. Poukázal na denný nárast 338 pozitívnych prípadov a upozornil, že situácia môže začať zasahovať do prvkov infraštruktúry bojujúcich s nákazou. Ako príklad uviedol karantenizovanie krízového štábu v Námestove.

Pýta sa, prečo bola Česká republika patriaca medzi krajiny s výrazne horšou situáciou zaradená do červenej zóny až pred pár dňami, a to aj s množstvom výnimiek. Hovorí o "deravých hraniciach". Ak vláda vedela, že príde druhá vlna pandémie a že výrazný podiel na nej môže mať importovaná nákaza, mala podľa neho situáciu riadne riešiť.

Expremiér apeloval na občanov, aby opäť pristúpili k tomu, ako sme situáciu zvládli v prvej vlne. "Musíme byť k sebe a svojim blízkym zodpovední," zdôraznil. Politikov vyzval, aby v pléne NR SR podporili návrh na zvýšenie pandemickej OČR, čo navrhuje spolu s nezaradenými poslancami v novele zákona o sociálnom poistení. Skonštatoval, že v prípade, ak budú musieť ostať rodičia s deťmi doma, môže to výrazne ohroziť ich príjmy. Ich návrh má za cieľ zvýšenie výšku ošetrovného počas krízovej situácie súvisiacej s novým koronavírusom na 75 percent denného vymeriavacieho základu.