Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. júl 2024Meniny má Dušana
< sekcia Slovensko

Pellegrini využije summit EÚ na otázky o návrate Smeru a Hlasu do PES

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na neformálny summit hláv štátov a vlád krajín Európskej únie v Bruseli v pondelok 17. júna 2024. Foto: TASR/AP

Predsedníctvo Strany európskych socialistov vlani v októbri rozhodlo o pozastavení plného členstva strany Smer-SD a asociovaného členstva Hlas-SD v tejto politickej rodine.

Brusel 17. júna (TASR) - Slovenský prezident Peter Pellegrini chce na prebiehajúcom mimoriadnom summite EÚ využiť stretnutia s lídrami členských krajín EÚ zo socialistického tábora, aby sa ich opýtal na možnosť návratu strán Smer-SD a Hlas-SD do Európskej socialistickej strany (PES), kde majú zmrazené členstvo. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.

Predsedníctvo Strany európskych socialistov vlani v októbri rozhodlo o pozastavení plného členstva strany Smer-SD a asociovaného členstva Hlas-SD v tejto politickej rodine. PES k tomuto kroku pristúpila v nadväznosti na jasný odklon od hodnôt strany, ktorý predviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Pellegrini na otázku novinárov, či summit a diskusie lídrov o obsadzovaní najvyšších pozícií v euroinštitúciách využije v prospech slovenskej sociálnej demokracie, uviedol, že v úlohe prezidenta, to už nie je "jeho úloha". Vzápätí však dodal, že na summite zastupuje priamo premiéra a preto ešte pred samotným zasadnutím Európskej rady sa bilaterálne stretne so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom. Spolu s ním chcel prejsť taktiku európskych socialistov pred vyjednávaniami o "top-pozíciách".

Španielska Socialistická strana (PSOE) v eurovoľbách získala 20 mandátov v Európskom parlamente. Bude tak jednou z najsilnejších národných delegácií vo frakcii socialistov a demokratov (S&D), ktorá celkovo získala 136 kresiel. Slovenské strany Smer a Hlas by eurosocialistom v EP mohli priniesť ďalšich šesť mandátov.

Pellegrini bude na summite EÚ rokovať o menách Costa a KallasováSlovensko bude mať na pondelňajšom mimoriadnom summite EÚ otázky ku kandidátovi európskych socialistov a vlastný postoj má aj ku kandidátke európskych liberálov na funkciu šéfky európskej diplomacie. Naznačil to prezident SR Peter Pellegrini tesne pred zasadnutím Európskej rady, ktorého cieľom je dohodnúť sa na najdôležitejších funkciách v inštitúciách EÚ, informuje spravodajca TASR.

Európska ľudová strana (EPP) ako víťaz volieb do Európskeho parlamentu (EP) si nárokuje druhý mandát predsedníčky Európskej komisie pre Ursulu von der Leyenovú. Najčastejším menom, ktoré sa spomína v súvislosti s predsedom Európskej rady, je portugalský expremiér z tábora európskych socialistov António Costa. Európski liberáli zase v budúcej eurokomisii očakávajú, že post pre zahraničné vzťahy získa estónska premiérka Kaja Kallasová.Pellegrini na summit pricestoval namiesto zraneného premiéra Roberta Fica. Ako upozornil, počas rokovaní šéfov vlád a štátov bude konštruktívnym partnerom, pričom nechce nič blokovať, ale zároveň bude žiadať pre Slovenskú republiku čo najlepšiu pozíciu v budúcej exekutíve EÚ.

K trojici mien - Von der Leyenová, Costa, Kallasová - sa nechcel vyjadriť. Prezradil iba, že v mene slovenského sociálno-demokratického premiéra sa chce Costu pýtať na jeho predstavu podpory Slovneska. Ešte ako portugalský premiér a popredný predstaviteľ európskych socialistov bol totiž jedným z najaktívnejšich, ktorí volali po pozastavení členstva Smeru-SD v Európskej socialistickej strane. To sa rovnako dotklo aj strany Hlas, ktorá v tom čase rokovala o vstupe do tejto politickej rodiny.

"Ak hovoríme o pozícii predstaviteľa zahraničnej politiky EÚ, tu by som chcel povedať, že v tomto extrémne napätom období na medzinárodnej politickej scéne, musím mať istotu, že to nebude človek, ktorý má extrémne vyhranené názory a namiesto toho, aby pomáhal vnášať do medzinárodnej politiky viac konsenzu a upokojenia, aby ešte neprilieval viac oleja do ohňa," povedal s odkazom na premiérku Kallasovú. V EÚ ju vnímajú ako jednu z najtvrdších kritičiek režimu Vladimíra Putina v Rusku.

Dodal, že tento názor nezdieľa ako jediný spomedzi lídrov členských krajín a zdôraznil, že ak by Kallasová túto funkciu získala, tak by sa mala správať ako eurokomisárka a nemala by používať rétoriku estónskej premiérky.

Prezident priznal, že pri týchto dvoch menách bude rokovať, "niečo v zákulisí, o niečom otvorene".

Pellegrini chce na summite EÚ vyrokovať silné portfólio pre ŠefčovičaSlovensko chce na summite EÚ vyrokovať silné portfólio pre Maroša Šefčoviča v budúcej Európskej komisii (EK). Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini na úvod mimoriadneho zasadnutia Európskej rady, ktorého cieľom je dohodnúť sa na najdôležitejších funkciách v inštitúciách EÚ, informuje bruselský spravodajca TASR.

Šéfovia vlád a štátov členských krajín EÚ sa v pondelok podvečer zišli v Bruseli, aby s ohľadom na výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) zo začiatku júna rozhodli o najdôležitejších funkciách, čiže kto bude najbližších päť rokov predsedať Európskej komisii (EK), Európskej rade a kto bude riadiť zahraničnopolitické záležitosti Únie.

Slovensko na mimoriadnom summite zastupuje prezident Peter Pellegrini namiesto premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý rehabilituje po atentáte.

Prezident Pellegrini pred začatím rokovaní zdôraznil, že Slovensko bude počas nich konštruktívnym partnerom. Jeho prioritou, ktorú skoordinoval s premiérom Ficom, je, aby počas vyjednávaní presadil čo najlepšiu pozíciu pre slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. Ide podľa jeho slov o jedného z najskúsenejších a najdlhšie slúžiacich členov exekutívy EÚ."Chceme preňho vyrokovať čo najsilnejšie a najvplyvnejšie portfólio na najbližších päť rokov. Môj spôsob negociácie bude viesť k takejto taktike. Nie blokovať, ale žiadať pre Slovenskú republiku niečo za niečo. Je to úplne logické, myslím si," opísal situáciu.

Na otázku TASR, o aký post by mohlo ísť, prezident spresnil, že určite sa pokúsi zachovať pre Šefčoviča funkciu podpredsedu EK a nejaké silné ekonomické portfólio.

Pripomenul tiež, že východná a stredná Európa je v EÚ podreprezentovaná čo sa týka dôležitých funkcií a že naposledy z tejto časti Európy bol predsedom Európskej rady súčasný poľský premiér Donald Tusk.


(spravodajca TASR Jaromír Novak)