Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Slovensko

Poľnohospodárov na Žitnom ostrove čakajú mimoriadne kontroly

Na snímke minister životného prostredia László Sólymos (vpravo) a hlavná inšpektorka Útvaru inšpekcie ochrany vôd SIŽP Anna Marčeková (vľavo) počas brífingu v súvislosti s kontamináciou pitnej vody v šiestich obciach okresu Dunajská Streda, 22. decembra 2017 v Dunajskej Strede. Voda v obciach je kontaminovaná pesticídom atrazín. Foto: TASR - Marko Erd

Envirorezort tak reaguje na situáciu v obciach v okrese Dunajská Streda, kde sa v pitnej vode aj po opakovaných meraniach našli prekročené hodnoty pesticídu atrazín, ktorý je niekoľko rokov zakázaný.

Trstená na Ostrove 22. decembra (TASR) - Poľnohospodárske subjekty na Žitnom ostrove čakajú mimoriadne, intenzívne a rýchle kontroly. Tie majú preveriť, či tieto prevádzky skutočne hospodária tak, aby nedochádzalo k znečisteniu zdrojov pitných vôd.

Na brífingu v piatok to vyhlásil minister životného prostredia (MŽP) SR László Sólymos. Reaguje tak na situáciu v obci Trstená na Ostrove a ďalších piatich obciach v okolí v okrese Dunajská Streda, kde sa v pitnej vode aj po opakovaných meraniach našli prekročené najvyššie povolené hodnoty pesticídu atrazín, ktorý je už niekoľko rokov zakázaný. Konkrétne ide o obce Trstená na Ostrove, Baka, Jurová, Blatná na Ostrove, Holice a Lúč na Ostrove.

"Dobré je, že sa to už rieši, montujú sa filtre. Ale väčší problém je, že nevieme, odkiaľ sa tá látka do spodných vôd dostala," skonštatoval Sólymos. Podľa ministra je pravdepodobné, že sa v okolí nachádza nejaký zdroj tejto látky alebo ho niekto napriek dlhoročnému zákazu použil. Tvrdenia, že by pôvodcom znečistenia mohla byť napríklad bratislavská Dimitrovka, sú podľa viacerých kompetentných vylúčené. Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZSVS) podáva zároveň trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.V súčasnosti je pitná voda v šiestich obciach zastavená a neodporúča sa ju piť ani z vlastných studní. To platí pre obyvateľov, ktorí nie sú klientmi ZSVS. Pitná voda je zabezpečovaná prostredníctvom cisterien, obyvatelia budú zároveň dostávať bezplatne výmenné balóny s vodou. Platí to ako pre klientov vodárenskej spoločnosti, tak do istej miery aj jej neklientov. Niektoré obce pritom prisľúbili, že náklady pre tých, ktorí nie sú napojení na vodovod a používajú iba svoje studne, budú znášať oni.

"Netrúfam si odhadnúť, koľko pili ľudia kontaminovanú vodu. My sme prišli, zopakovali sme merania a len-čo nám vyšli tie výsledky, také, aké boli, tak sme to oznámili Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a ten vydal rozhodnutie o nepitnosti vody," uviedol riaditeľ ZSVS Marek Buranský. Zároveň ubezpečil, že hoci sú filtre na čistenie vody nákladnou záležitosťou, neprejaví sa to obyvateľom následne na jej cene. Tá zostane aj naďalej rovnaká. Pitná voda vo vodovodoch by podľa jeho odhadov mala byť v priebehu januára.

Vodárenská spoločnosť zároveň vykoná vlastný prieskum o možnom zdroji nákazy vody a skontroluje opätovne kontaminované studne, ako aj tie, v ktorých hodnoty uvedeného pesticídu namerané neboli. Ďalšie kontroly vykoná Slovenská inšpekcia životného prostredia. Preveria nakladanie s potenciálne znečisťujúcimi pesticídmi a herbicídmi, ako aj to, či niekto nezákonné a škodlivé látky neskladuje. "V správnom konaní môžeme podľa vodného zákona uložiť pokutu až do 6600 eur," doplnila Anna Marčeková, hlavná inšpektorka Útvaru inšpekcie ochrany vôd. Minister Sólymos pritom v tejto súvislosti hovorí ako o nadrezortnej záležitosti.

Kontaminácia vody v jednej zo studní v obci Trstená na Ostrove sa potvrdila koncom minulého týždňa. Tá zabezpečuje vodu nielen pre túto obec, ale aj ďalšie dve – Baku a Jurovú. Voda bola okamžite zastavená a pitnú vodu začali zabezpečovať cisterny. Začiatkom tohto týždňa sa pridali aj ďalšie dve studne, a tak bez pitnej vody zostali taktiež obce Lúč na Ostrove, Holice a Blatná na Ostrove. V prvej studni boli namerané päťnásobné hodnoty látky, v ďalších dvoch prípadoch išlo o troj- až štvornásobné prekročenie hodnôt. V iných studniach sa vyššie limity nepotvrdili.