Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Slovensko

Poslanci zvolili za ombudsmana R. Dobrovodského

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Dobrovodského do funkcie navrhla poslankyňa Katarína Hatráková (nezaradená).

Bratislava 9. novembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR zvolili v stredu za verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského. Zo 138 prítomných bolo osem lístkov neplatných, Dobrovodského podporilo 81 poslancov, proti boli šiesti a zdržalo sa 43 poslancov. Okrem neho sa o funkciu uchádzal aj Maroš Matiaško a Marián Török. Dobrovodskému začne päťročné funkčné obdobie plynúť dňom zloženia sľubu.

Matiaška podporilo 13 a Töröka 23 poslancov. Dobrovodského do funkcie navrhla poslankyňa Katarína Hatráková (nezaradená). Nahradí Máriu Patakyovú, ktorej sa skončilo funkčné obdobie ešte 29. marca. Prvý termín na podávanie návrhov pôvodne určili na 25. februára, odvtedy sa presúval až do septembra.

Kancelária verejného ochrancu práv opakovane upozorňovala, že jej na stole pribúdajú podnety, ktoré čakajú na zhodnotenie novým ombudsmanom.

Verejný ochranca práv je nezávislý orgán SR. Poslaním tejto inštitúcie je chrániť základné práva a slobody občanov pred orgánmi verejnej správy, teda napríklad úradmi, zdravotnou či Sociálnou poisťovňou. Úlohou ombudsmana je upozorňovať na porušovanie práv a žiadať o nápravu.