< sekcia Slovensko

Proti sudcovi Š. Harabinovi bol podaný návrh na disciplinárne konanie

Na archívnej snímke Štefan Harabin. Foto: TASR - Michal Svítok

Dôvodom je podľa Švecovej jeho konanie v trestnej veci Róberta L. a spol.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Predsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Daniela Švecová podala návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Dôvodom je podľa nej jeho konanie v trestnej veci Róberta L. a spol. Navrhuje preloženie Harabina na súd nižšieho stupňa a zníženie platu o 70 percent. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

"Konanie sudcu v trestnej veci Róbert L. a spol. jednoznačne smerovalo k zmareniu verejného zasadnutia vo veci obzvlášť závažného trestného činu," zdôvodnila Švecová svoj návrh. Dodala, že Harabin svojím konaním úmyselne porušil povinnosti sudcu vyplývajúce zo zákona o sudcoch a prísediacich a vzbudil dôvodné pochybnosti o svojej nestrannosti a nezaujatosti voči obžalovaným osobám.

Predsedníčka NS SR preto navrhla jeho preloženie na súd nižšieho stupňa a zníženie platu o 70 percent na obdobie jedného roka.

Podľa Švecovej Harabin ohrozil dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdu. "Správanie sudcu Štefana Harabina v tejto veci považujem za neprípustné. Som presvedčená, že spoločnosť je oprávnene citlivá na podobné konanie a je úlohou justície vysporiadať sa s týmito javmi," uviedla.

Harabin mal na verejnom zasadnutí v júni 2018 v trestnej veci Róbert L. a spol. spochybniť zákonné zloženie senátu, ďalej mal narušiť pokojný priebeh zasadnutia, ako aj verejne vysloviť svoj názor v prerokúvanej veci, ktorá nebola právoplatne skončená. Podľa Švecovej úmyselne konal proti dôstojnosti konania súdu a úmyselne znevážil členov senátu. "V histórii súdnictva nie je známy žiadny iný obdobný prípad takéhoto postupu člena senátu," dodala Švecová, ktorá počas svojho funkčného obdobia podala 11 návrhov na disciplinárne konanie, z toho šesť proti Štefanovi Harabinovi.