< sekcia Slovensko

VIDEO: Sputnik V by sa mohol na Slovensku zrejme používať od júna

Na archívnej snímke ruské vakcíny Sputnik V. Foto: TASR - Milan Kapusta

Zodpovednosť za používanie ruskej vakcíny by mal prebrať štát.

Bratislava 12. mája (TASR) - Vakcína Sputnik V by sa zrejme mohla na Slovensku používať od júna. Ako v stredu oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), predpokladá, že ju budú môcť zaradiť do vakcinačného programu.

"Máme ruskou stranou definitívne podpísané stanovisko - súhlas na jej používanie. Zaplatením patričnej sumy sa vakcíny stanú naším majetkom. Predpokladám, že začiatkom júna ich takisto zaradíme do vakcinačného programu," povedal minister.Podľa jeho slov sa aktuálne rieši logistika očkovania Sputnikom V, ako aj sieť vakcinačných stredísk, čo je podľa šéfa rezortu zdravotníctva otázkou jedného až dvoch týždňov. Súhlas na jej používanie podpíše po dohode s vedením štátu. Výsledky testov z Maďarska sú podľa Lengvarského postačujúce.

Tiež povedal, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nemal k tomu výhrady. Dokumenty Slovensko podľa jeho slov nedostalo všetky, ale získalo ich z iných zdrojov.

Zatiaľ budeme mať 200.000 kusov tejto vakcíny. Zodpovednosť za jej používanie by mal prebrať štát.

Vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna sa po novom očkujú ľudia od 35 rokov, potvrdil tiež minister. V budúcnosti pripustil kombinovanie vakcín, zatiaľ však k nemu Slovensko nepristúpi. Ľudia, ktorí mali termín na vakcínu od AstraZenecy pred jej pozastavením, sa podľa neho nemusia obávať posunutia termínu. Zaočkovaní budú vakcínou od Pfizer/BioNTech.

"Na prvú dávku očkovania AstrouZenecou je v najbližších dňoch pridelený termín 1183 ľuďom," spresnilo na sociálnej sieti Národné centrum zdravotníckych informácií.