Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Slovensko

Ústavný súd SR odmietol sťažnosť A. Babiša v kauze evidencie v ŠtB

Na archívnej snímke Andrej Babiš. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Babiš bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene.

Košice 7. februára (TASR) - Český expremiér Andrej Babiš neuspel so sťažnosťou na Ústavnom súde (ÚS) SR v kauze jeho evidencie vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Namietal rozsudok Krajského súdu v Bratislave a uznesenie Najvyššieho súdu SR, ÚS však jeho ústavnú sťažnosť odmietol. Senát ÚS vo veci rozhodol na neverejnom zasadnutí 1. februára.

Bratislavský krajský súd v júni 2022 zamietol Babišovu žalobu podanú voči Ústavu pamäti národa (ÚPN). NS vlani v auguste dovolanie podané českým expremiérom odmietol.

Babiš bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na ÚPN ešte v roku 2012.

V kauze rozhodovali súdy už viackrát. Vo februári 2018 bratislavský krajský súd žalobu českého premiéra zamietol a NS SR následne odmietol Babišom podané dovolanie. Vo veci sa opätovne muselo konať po tom, ako ÚS SR v novembri 2018 zrušil rozhodnutia krajského a najvyššieho súdu. V roku 2022 bratislavský krajský súd skonštatoval, že pasívne vecne legitimovaným subjektom je Slovenská republika v zastúpení Ministerstva vnútra SR, nie žalovaný ÚPN.