< sekcia Slovensko

V ZOO Bojnice potvrdili vtáčiu chrípku

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

O otvorení zoo pre verejnosť sa rozhodne najskôr po 30 dňoch.

Bojnice 25. januára (TASR) – V Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach potvrdili výskyt vtáčej chrípky u kačice a lyžičiara. Pre TASR to dnes potvrdil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Doplnil, že zoo preventívne zatvorili už v piatok, keď pitevný nález poukazoval na možnosť vtáčej chrípky. "Bude zatvorená minimálne jeden mesiac. Nie je možné urobiť izoláciu zvierat, pretože zoologická záhrada slúži pre verejnosť. Takže by bolo riziko prenosu nákazy, jednak na človeka, ale človek ju môže aj roznášať," povedal Bíreš.

"Náhle úhyny kačice a lyžičiara bieleho naznačujú, že tam bol alebo je kontakt s voľne žijúcim vtáctvom, hlavne divokými kačicami, husami a labuťami. Toto, myslím si, že personál podcenil. Veď už mesiac hovoríme o chrípke, že ju prenáša sťahovavé vtáctvo," podotkol riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.

Vtáctvo a hydinu musia podľa neho izolovať. "Dáme ju do karantény a pokiaľ by boli ďalšie úhyny, že je už viacej kusov nakazených, tak niektoré zvieratá sa budú musieť, aj keď sú vzácne, usmrcovať," dodal Bíreš.

O otvorení zoo pre verejnosť sa rozhodne najskôr po 30 dňoch. "Je zásada, že do 30 dní sa nesmie vyskytnúť žiaden nový prípad. Takže to môže byť jeden mesiac, ale aj dva alebo tri mesiace," vysvetlil.