Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Slovensko

VIDEO: Rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach má byť hotová do konca 2029

Na archívnej snímke z dronu kaštieľ v Rusovciach. Foto: TASR/Michal Svítok

Rekonštrukcia kaštieľa vrátane priľahlého areálu by sa mala dokončiť v priebehu 54 mesiacov.

Bratislava 12. júna (TASR) - Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky (NKP) kaštieľa v Rusovciach by mala byť dokončená do konca roka 2029, náklady sa odhadujú na takmer 110 miliónov eur. Vyplýva to z materiálu o spustení realizácie rekonštrukcie NKP kaštieľa v Rusovciach, ktorý v stredu schválila vláda.

Celkové predpokladané výdavky (109.942.727,96 eura) sa oproti roku 2019, kedy bolo financovanie rekonštrukcie schválené uznesením vlády, zvýšili o 14,5 percenta (vo finančnom vyjadrení nárast o 13,958 milióna eur). "Zvýšenie zohľadňuje vysokú mieru inflácie za posledných päť rokov a s tým súvisiaci nárast cien energií, prác a materiálov," vysvetlil Úrad vlády (ÚV) SR, ktorý materiál predložil a ktorý má agendu rekonštrukcie v gescii.

Finančný rozdiel v predpokladanej výške investície má ÚV hľadať v iných alternatívnych zdrojoch financovania, napríklad vo voľných zdrojoch v Pláne obnovy a odolnosti SR či iných zdrojoch Európskej únie.

Na celú realizáciu rekonštrukcie, vzhľadom na finančnú náročnosť a rozsah celého diela, má dohliadať expertný tím, ktorý bude mať na starosti koordináciu prác zhotoviteľa, technického dozoru i administratívnej agendy diela vrátane spolupráce s pamiatkovým úradom.

Rekonštrukcia kaštieľa vrátane priľahlého areálu by sa mala dokončiť v priebehu 54 mesiacov.

Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra po rokovaní vlády upozornil, že stavebný proces nebude jednoduchý. "Vzhľadom na charakter stavby i množstvo pamiatkových výziev, ktoré s rekonštrukciou súvisia," vysvetlil. Upozornil, že externý tím sa bude starať aj o potrebnú aktualizáciu zmluvy a stavebných procesov. "Je potrebné si uvedomiť, že od vypracovania projektu ubehlo šesť rokov, mnohé technologické postupy sú už dnes úplne inde, jednotlivé veci budeme musieť aktualizovať v rámci technicko-stavebného plánu," vysvetlil. Podpis zmluvy s víťazom tendra by sa mal zrealizovať v priebehu najbližších dní, samotný začiatok rekonštrukcie do niekoľkých týždňov.Bývalý vedúci ÚV SR a v súčasnosti poslanec NR SR Július Jakab (hnutie Slovensko) hovorí o výmysloch a klamstvách. Podotýka, že to ešte za jeho pôsobenia na Úrade vlády SR sa podarilo napraviť chyby v rámci projektu rekonštrukcie spôsobené vládami Smeru-SD. Na začiatku podľa neho stála súťaž postavená na zlých základoch, vizualizáciách a vyhotovení, pričom kaštieľ i priľahlý park boli v dezolátnom stave.

Súťaž, ktorá bola expertmi vyhodnotená ako najlepšia súťaž na obnovu pamiatky akú Slovensko v histórii urobilo, bola súťažou ešte za jeho pôsobenia vo funkcii vedúceho Úradu vlády SR. "Všetko je nachystané tak, aby sa mohlo s rekonštrukciou národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa v Rusovciach začať, peniaze v štátnom rozpočte sú pripravené už niekoľko rokov," odkázal Jakab. Verí, že areál kaštieľa si bude môcť užiť aj verejnosť.

Cieľom rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach je obnoviť objekt tak, aby mohol byť využívaný na reprezentatívne účely, no zároveň umožniť jeho sprístupnenie aj pre verejnosť. Tá by mala využívať záhrady, park a objekt čeľadníka, v ktorého prízemí majú byť komunitné miestnosti pre záujmové činnosti, obradná sieň, múzeum a viacúčelové miestnosti pre spoločenské podujatia rôznych občianskych združení pôsobiacich na území Rusoviec. Časť plochy prízemia bude tvoriť reštaurácia s kaviarňou. Komplexnou revitalizáciou historického parku vznikne oddychová zóna pre širokú verejnosť vybavená prvkami drobnej architektúry.

Kaštieľ je v správe ÚV SR. Zámer obnovy schválila vláda v lete 2012. Verejné obstarávanie na samotnú rekonštrukciu kaštieľa vyhlásili už v polovici decembra 2019, proces brzdilo viacero konaní o námietkach v priebehu jednotlivých etáp súťaže. Na začiatku júna Úrad pre verejné obstarávanie ukončil konanie k opakovaným námietkam týkajúcim sa vyhodnotenia súťaže a určenia víťaznej ponuky. Námietky zamietol.