Quantcast
< sekcia Slovensko

FOTO VO VNÚTRI: Tento muž by mal mať informácie o Kuciakovej vražde

Ján Kuciak s priateľkou Martinou Kušnírovou, ilustračná snímka Foto: TASR Michal Svítok

Zatiaľ neznámu osobu prokurátor vyzval, aby sa sama prihlásila na príslušných úradoch - priamo na ÚŠP v Pezinku, alebo na Národnej kriminálnej agentúre, národnej protizločineckej jednotke.

Bratislava 17. septembra (TASR) - Dozorujúci prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zverejnil v pondelok identikit muža, ktorý môže mať informácie o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podľa jeho slov môže táto osoba "disponovať informáciami ku samotnému skutku, prípadne k osobám, ktoré sa na spáchaní skutku mohli podieľať". Zatiaľ neznámu osobu prokurátor vyzval, aby sa sama prihlásila na príslušných úradoch - priamo na ÚŠP v Pezinku, alebo na Národnej kriminálnej agentúre, národnej protizločineckej jednotke.

Na snímke identikit možného svedka hľadaného v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorý zverejnil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry počas tlačovej konferencie k prípadu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v Pezinku 17. septembra 2018.
Foto: TASR/Marko Erd


Od začiatku prebiehalo vyšetrovanie v dvoch rovinách. "Prvá bola zameraná na zistenie totožnosti samotného vykonávateľa vraždy a osôb, ktoré mu poskytovali pomoc pri jeho spáchaní, druhá sa zameriavala na zistenie motívu a predpokladaného objednávateľa vraždy," uviedol.

Vyšetrovanie sa v súčasnosti zameriava na dva hlavné okruhy práce zavraždeného novinára. "Z pochopiteľných dôvodov nebudeme tieto bližšie špecifikovať, pretože uverejňovanie akýchkoľvek detailnejších informácií napomáha iba páchateľom zorientovať sa vo veci a v snahe vyhnúť sa trestnému postihu." Prokurátor potvrdil, že išlo o vraždu na objednávku.

Prokurátor uviedol, že v rámci vyšetrovania poskytovali všetky informácie a zabezpečené dôkazy aj medzinárodnému vyšetrovaciemu tímu. V apríli podpísali v Haagu dohodu o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu s Talianskom, ktorá bola základom pre vymieňanie si informácií. Od prvého dňa vyšetrovania spolupracujú na prípade aj s Europolom. "Analytickou činnosťou Europolu sa podarilo získať niektoré dôležité informácie, ktoré by za iných okolností zostali nedostupné a ktoré priniesli posun vo vyšetrovaní," ozrejmil prokurátor. Niektoré čiastkové analýzy k prípadu priniesla aj spolupráca s FBI.

"V priebehu doterajšieho vyšetrovania bolo päť obhliadok miesta činu, tiel poškodených a potenciálnych miest výskytu páchateľa, 40 úkonov zameraných na vydanie veci, štyri domové prehliadky, šesť prehliadok iných priestorov, 18 prehliadok tiel vrátane zaisťovania odtlačkov prstov, DNA, pachových stôp, atď.," informoval o doterajšom priebehu a postupe vyšetrovania prokurátor. Vypočuli viac ako 200 osôb, niektoré aj opakovane vrátane troch rodinných príslušníkov poškodených."Ďalej boli vykonané dva vyšetrovacie pokusy, ktorými sa overoval priebeh čiastkových dejov na mieste činu a v jeho okolí," doplnil. Vyšetrovaciemu tímu sa podarilo zabezpečiť niekoľko desiatok tisíc záznamov o uskutočnenej telekomunikačnej prevádzke, ktoré podľa prokurátora boli a sú predmetom podrobných analýz. Do dnešného dňa zadržali sedem podozrivých osôb, ktoré však po vykonaní potrebných úkonoch prepustili. Prokuratúra zatiaľ nemá konkrétneho obvineného vo veci vraždy novinára.

"O ďalšom priebehu a konkrétnych výsledkoch vyšetrovania bude verejnosť informovaná ihneď, ako to procesná situácia umožní a v rozsahu, ktorý neohrozí ďalší stav prípravného konania a konania na súde," uviedol.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm.