Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Slovensko

Blanár schválil príspevok na nákup odmínovacích systémov pre Ukrajinu

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD). Foto: TASR Jaroslav Novák

Pripravené pomáhať by mali byť v prvej polovici budúceho roka.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) schválil finančný príspevok vo výške 750.000 eur na nákup dvoch kusov odmínovacích systémov Božena 4+, určených na humanitárne odmínovanie na Ukrajine. Zmluvu o poskytnutí príspevku podpísali v piatok riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu Tomáš Bokor a veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran.

Prijímateľom odmínovacích systémov financovaných z prostriedkov SlovakAid bude Štátna služba Ukrajiny pre mimoriadne situácie a bude ich využívať špeciálny odmínovací tím operujúci v Chersonskej oblasti. Pripravené pomáhať by mali byť v prvej polovici budúceho roka.

"Ukrajina je v súčasnosti najzamínovanejšou krajinou na svete, čo predstavuje obrovské nebezpečenstvo pre civilné obyvateľstvo, zabraňuje jeho návratu na oslobodené územia a významným spôsobom poškodzuje ekonomiku krajiny. Verím, že naše Boženy, produkt slovenského priemyslu, prispejú k vyčisteniu územia nášho suseda od mín a aspoň trochu uľahčia život civilistov," uviedol minister.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Rastislav Chovanec dodal, že Slovensko je odhodlané pokračovať v poskytovaní humanitárnej pomoci Ukrajine, pričom "odmínovanie bude jej významnou súčasťou aj vzhľadom na expertízu Slovenska a vysokú kvalitu odmínovacích technológií našej výroby."