< sekcia Slovensko

VIDEO: Kontrola nákupu stíhačiek F-16 bola zastavená

Na snímke predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák počas tlačovej konferenci v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby uzavrelo Slovensko koncom roka 2018.

Bratislava 13. augusta (TASR) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zastavil kontrolu vo veci nákupu stíhačiek F-16, jej výsledky postupuje na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a počká si na závery úradu. Vo štvrtok o tom informoval predseda ÚVO Miroslav Hlivák. Úrad podľa Hliváka v súvislosti s uplatnením výnimky z pravidiel a postupov vo verejnom obstarávaní zo strany Ministerstva obrany (MO) SR nezistil porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktoré malo alebo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania.Hlivák dodal, že predchádzajúce vedenie ministerstva postupovalo pred úradom mimoriadne netransparentne, pričom poskytovalo úradu zmätočné informácie. "Ministerstvo obrany úradu od začiatku deklarovalo, že postupuje mimo zákona o verejnom obstarávaní, a teda podľa výnimky zo zákona. Rovnako deklarovalo, že na daný nákup sa vzťahuje režim utajenia, a tak úrad nie je oprávnený tento nákup kontrolovať," vysvetlil. ÚVO sa podľa Hliváka obrátil aj na Európsku komisiu, ktorá skonštatovala, že je kompetentný a aj povinný v tejto veci konať. Podľa šéfa úradu MO neposkytovalo úradu súčinnosť ani po začatí kontroly. Vzhľadom na to, že ministerstvo nedoručovalo potrebnú dokumentáciu, dal ÚVO rezortu celkovo päť pokút. Hlivák skonštatoval, že po nástupe nového vedenia začalo ministerstvo poskytovať úradu súčinnosť.

Netransparentný postup ministerstva k úradu však podľa Hliváka nemal vplyv na výsledok verejného nákupu. Šéf ÚVO priblížil, že úrad neskúmal ani nemohol skúmať opodstatnenosť nákupu, napríklad, či dohodnutá cena za nákup je pre MO skutočne výhodná, keďže za pravdivosť záverov vyplývajúcich z analýzy zodpovedá ministerstvo."Vzhľadom na uvedené úrad dnešným dňom výsledky výkonu dohľadu v danom prípade postupuje na Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý v rámci svojej pôsobnosti kontroluje hospodárenie s prostriedkami rozpočtov, ktoré podľa zákona schvaľuje Národná rada SR alebo vláda," povedal Hlivák. "V tejto chvíli si počkáme na závery NKÚ a následne je možné zvoliť ďalší postup vo veci," dodal.

Kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby uzavrelo Slovensko koncom roka 2018. Prvé štyri stíhačky by mali na Slovensko doraziť v roku 2022. Zvyšných desať dopravia do konca roka 2023. Súčasťou zmluvy je aj letecká výzbroj, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu. MO SR v súčasnosti rokuje s americkou stranou o prerozdelení splátok.

Jaroslav Naď: Postup bývalého vedenia Ministerstva obrany k Úradu pre verejné obstarávanie vo vecí stíhačiek F-16 je nepochopiteľnýPostup bývalého vedenia Ministerstva obrany SR voči Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) SR vo veci nákupu stíhačiek F-16 bol pre súčasného šéfa rezortu Jaroslava Naďa (OĽANO) nepochopiteľný. Z hľadiska obstarávania bol podľa neho tento proces v poriadku. Minister je podľa svojich slov rád, že bude proces kontrolovať Najvyšší kontrolný úrad SR.

„Celý tento proces bol pre mňa z hľadiska postupu bývalého vedenia na ministerstve obrany nepochopiteľný, pretože ja som bol tiež presvedčený, že z hľadiska obstarávania bol proces akvizície lietadiel F-16 v poriadku. Nepochopil som preto, prečo odmietli štátnej organizácii, ktorá je zodpovedná za proces verejného obstarávania, poskytnúť dokumenty, najmä kúpnu zmluvu," povedal vo štvrtok novinárom Naď.

Minister podľa svojich slov po svojom nástupe poskytol úradu dokumenty. „Vďaka tomu mohlo vedenie ÚVO ukončiť kontrolu procesu a povedať, že proces bol v poriadku," dodal.

Naď je podľa svojich slov rád, že NKÚ bude proces kontrolovať. „Aj my na ministerstve môžeme urobiť chybu, na to má štát kontrolné orgány, aby zistil, či bol v poriadku proces a cena. Neviem sa vyjadriť k cene, bola dohodnutá na úrovni predstaviteľov vlád SR a Spojených štátov amerických. Keď NKÚ zistí na základe konkrétnych čísel, že cena nebola adekvátna, nech to povie, ak zistí, že cena bola adekvátna, ja budem iba rád," priblížil s tým, že bývalé vedenie rezortu chcelo utajovať i to, čo nebolo potrebné tajiť.

Minister si nemyslí, že by akékoľvek rozhodnutie kontrolných orgánov smerovalo k zrušeniu zmluvy. Pripomenul, že za nákup sme zaplatili už takmer miliardu eur.

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák vo štvrtok informoval, že úrad zastavil kontrolu vo veci nákupu stíhačiek F-16, jej výsledky postupuje na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR a počká si na závery úradu. Úrad podľa Hliváka v súvislosti s uplatnením výnimky z pravidiel a postupov vo verejnom obstarávaní zo strany ministerstva obrany nezistil porušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktoré malo alebo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania. Hlivák dodal, že predchádzajúce vedenie ministerstva postupovalo pred úradom mimoriadne netransparentne, pričom poskytovalo úradu zmätočné informácie.

Kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby uzavrelo Slovensko koncom roka 2018. Naď vo štvrtok uviedol, že do konca roka 2023 by mali byť na území SR prvé lietadlá.

„Bol by som rád, keby to bolo v priebehu leta, aby sme po otvorení rekonštruovaného letiska Sliač mohli stíhačky tam privítať," doplnil. Súčasťou zmluvy je aj letecká výzbroj, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu. Ministerstvo obrany SR v súčasnosti rokuje s americkou stranou o prerozdelení splátok.