Quantcast
< sekcia Slovensko

Brocková: Slovensko pomáha EÚ v snahe dostať ukrajinské obilie na trhy

Na archívnej snímke štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Ingrid Brocková. Foto: TASR/AP

Podľa Brockovej podporuje SR úsilie po väčšej koordinácii medzinárodného spoločenstva, najmä EÚ, OSN a ich agentúr.

Brusel 20. mája (TASR) - Slovensko chce byť súčasťou európskych riešení v snahe pomôcť Ukrajine pri vývoze svojej produkcie obilia do sveta. Podľa spravodajcu TASR to v piatok v Bruseli uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Ingrid Brocková. Vyjadrila sa tak po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci - segment rozvojová politika.

Brocková pripomenula, že Rada ministrov pre rozvoj pracuje s údajmi Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Svetového potravinového programu (WFP) OSN. Podľa UNHCR je pritom v súčasnosti vo svete 84 miliónov utečencov, nerátajúc utečencov z Ukrajiny, pričom podľa WFP až 43 krajinám sveta hrozí chudoba a hladomor.

Podľa Brockovej je pozícia EÚ taká, že treba konať a pomáhať, lebo chudoba a hladomor môžu viesť k ďalším konfliktom a migrácii.

V kontexte celosvetovej situácie hovorili ministri z členských krajín EÚ aj o potravinovej kríze na pozadí ruskej agresie voči Ukrajine. Únia sa v tomto smere snaží pomôcť Ukrajincom vyviezť milióny ton obilia a iných produktov do tretích krajín. Brocková uviedla, že Slovensko ocenilo návrhy Európskej komisie zriadiť tzv. koridory solidarity a logisticky umožniť vývoz obilia z Ukrajiny a dostať ho na svetové trhy.

"Povedala som, že Slovensko je logisticky pripravené pomôcť. Sme pripravení zvýšiť kapacity na to, aby mohlo byť prepravované obilie. Jednak po cestách, kde sme už odstránili nejaké administratívne prekážky, aby táto preprava bola možná, a aj prostredníctvom železníc. Od 1. marca už bolo vypravených 35 vlakov a asi 75.000 ton obilia. V rámci svojich kapacít robíme všetko čo je možné," opísala situáciu Brocková.

Slovensko má dlhoročné skúsenosti s prekládkami tovaru zo širokorozchodnej trate na užšiu, európsku trať. Brocková uviedla, že Slováci vedia a chcú tieto skúsenosti zúročiť, ale kapacity sú obmedzené a súčasné potreby Ukrajiny sú enormné. Aj preto podľa jej slov treba hľadať v tomto smere spoločné európske riešenie.

Dodala, že na stole je viacero alternatív - pomáha už Rumunsko cez Čierne more, a pomoc cez Baltské more ponúka aj Bulharsko či severské a pobaltské krajiny.

Podľa Brockovej podporuje SR úsilie po väčšej koordinácii medzinárodného spoločenstva, najmä EÚ, OSN a ich agentúr. Rovnako slovenská strana víta zámer bojovať proti naratívom, ktoré prevládajú v arabských a afrických krajinách ohľadom vojny na Ukrajine, ako aj o tom prečo v tejto krajine vzniká potravinová kríza.

Slovensko víta aj návrh týkajúci sa dlhodobého budovania infraštruktúry a diverzifikácie potravinových zásob, aby krajiny neboli tak zraniteľné pri konfliktoch ako je ten na Ukrajine.

Rada ministrov sa počas pracovného obeda stretla s Vysokým komisárom OSN pre utečencov Filippom Grandim. Ten v Bruseli potvrdil, že UNHCR sa popri konfliktoch v Afganistane, Jemene či regióne Sahel chce viac venovať aj dianiu na Ukrajine a krajinách susediacich s Ukrajinou.

"Ocenila som angažovanosť UNHCR na Slovensku, pretože plánuje zriadiť svoju kanceláriu a bude koordinovať úsilie všetkých agentúr OSN, ktoré sa angažujú pri riešení konfliktu na Ukrajine," uviedla Brocková. Podľa jej slov je možné, že UNHCR pomôže s finančnými prostriedkami, ktoré má na to k dispozícii, aj pri integrácii utečencov z Ukrajiny do slovenskej spoločnosti.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)