Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Slovensko

Budaj: K úprave odpadu pred skládkovaním vznikne pracovná skupina

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Jediné zariadenie na mechanicko-biologickú úpravu je podľa Rybníčka zatiaľ v Žiline. Bratislava a Košice ich nepotrebujú, keďže majú zariadenia na energetické využitie odpadov.

Bratislava 22. novembra (TASR) - K povinnosti zavedenia úpravy komunálneho odpadu pred jeho uložením na skládku vznikne pracovná skupina. Na tlačovej konferencii o tom v utorok informoval šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) s tým, že účinnosť chcú posunúť na 1. januára 2024. Predseda Únie miest Slovenska Richard Rybníček povedal, že zberové spoločnosti nedokázali vybudovať triediace linky, kde by samosprávy mohli odvážať a triediť odpad.

MŽP si podľa Budaja pri povinnosti úpravy odpadov spravilo svoju úlohu. Priblížil, že pracovná skupina sa bude stretávať každý mesiac a bude kontrolovať, ako je to so zvozom, koľko skládkových spoločností je pripravených, koľko práce sa urobilo, koľko je podaných žiadostí v posudzovaní vplyvov na životné prostredie a kde nastali zdržania. "Aby tentoraz neboli žiadne protesty zo strany obcí a ministerstvo už nemuselo robiť kompromisy s plánmi a záväzkami, ktoré máme voči Európskej komisii," povedal.

Jediné zariadenie na mechanicko-biologickú úpravu je podľa Rybníčka zatiaľ v Žiline. Bratislava a Košice ich nepotrebujú, keďže majú zariadenia na energetické využitie odpadov. Tvrdí, že samosprávy sú pripravené odvážať odpad na triediace linky, no nie sú na to pripravené zberové spoločnosti, ktoré ich ešte nestihli vybudovať. "My samosprávy si nemáme kde reálne objednávať tú službu," podotkol Rybníček.

Tvrdí, že niektoré zberové spoločnosti podali žiadosti na výstavbu a sú tesne pred vydaním stavebného povolenia. "V tejto chvíli je to skôr na tom, aby zberové spoločnosti postavili triediace linky a zrealizovali to v tomto roku. Je potrebné, aby začali," poznamenal Rybníček.

Predseda ÚMS si myslí, že v tomto prípade je nutná spolupráca envirorezortu s ministerstvom vnútra. Prosí, aby MŽP pomohlo upratať kompetencie a dostalo pod kontrolu odbory životného prostredia na okresných úradoch.

Slovensko zaviedlo povinnosť mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku od 1. januára 2021. Následne sa účinnosť zákona posunula na začiatok budúceho roka. Z novely vyhlášky, ktorú MŽP predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania, vyplýva, že pri povinnosti úpravy komunálneho odpadu pred jeho uložením na skládku by sa mala účinnosť znova posunúť na január 2024.

Žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, tak v budúcnosti nebude môcť byť uložený na skládkach. Ide o fyzikálny, tepelný, chemický alebo biologický proces vrátane triedenia odpadu, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti.