Quantcast
< sekcia Slovensko

Budaj verí, že sa podarí obmedziť autá pri vysokohorských chodníkoch

Na archívnej snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj, foto z archívu. Foto: TASR - Martin Baumann

Zmena pravidiel na vysokohorských trasách bude sprevádzaná ďalšími zmenami v osobnej aj hromadnej doprave, tvrdí Budaj.

Bratislava 2. mája (TASR) - Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) verí, že sa podarí obmedziť premávku áut v okolí vysokohorských chodníkov. Dúfa, že najneskôr do dvoch rokov už na frekventovaných vysokohorských trasách nebudú žiadne vozidlá, respektíve že tam budú iba v určitých hodinách a budú bezemisné. Uviedol to na sociálnej sieti.

"Po horských chodníkoch sa už dávno nemali terigať žiadne staré, emisne škodlivé autá na fosílne palivá," zhodnotil Budaj. S elektromobilmi na vysokohorských chodníkoch nepríde podľa vlastných slov náhle a ani proti záujmom turistov. "Tiež je samozrejmé, že pri tejto zmene k lepšiemu pomôže štát, respektíve príslušné fondy," povedal minister. Dodal, že podporu nedostanú napríklad chatári, ktorí nechávajú odpadky medveďom.

Zmena pravidiel na vysokohorských trasách bude sprevádzaná ďalšími zmenami v osobnej aj hromadnej doprave, tvrdí. V najbližších mesiacoch o nich bude envirorezort diskutovať s expertmi, obcami, turistickými organizáciami aj majiteľmi turistických zariadení.

"Zmenu starostlivo pripravíme, pričom som si už dnes istý, že aj v tomto prípade ohovárači nakoniec zmĺknu. Zlepšenie pomerov v statickej a dynamickej doprave v chránených horských oblastiach je totiž už dávno potrebné," poznamenal Budaj.