Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

Budaj:Výzvou tohto roku bude aj dokončenie zonácií v národných parkoch

Na archívnej snímke dočasne poverený minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Zároveň plánujú podľa neho napríklad prijať dva návrhy zákona k ochrane ovzdušia a desať vyhlášok k nim s účinnosťou v júli 2023.

Bratislava 7. januára (TASR) - Výzvou v tomto roku bude podľa dočasne povereného ministra životného prostredia SR Jána Budaja (OĽANO) aj dokončenie zonácií vo zvyšných národných parkoch. Plánuje sa aj prechod odborov starostlivosti o životné prostredie na okresných úradoch spod Ministerstva vnútra SR do kompetencie envirorezortu. Povedal to v rozhovore pre TASR.

V roku 2023 chcú podľa neho nielen pokračovať v už začatých aktivitách, ale plánujú aj viaceré zásadné zmeny. "Budeme pokračovať v investíciách z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktoré budú mať pozitívny vplyv najmä na dekarbonizáciu priemyslu a modernizáciu rodinných domov," doplnil.

Zároveň plánujú podľa neho napríklad prijať dva návrhy zákona k ochrane ovzdušia a desať vyhlášok k nim s účinnosťou v júli 2023. Takisto chcú aj novú Stratégiu na zlepšenie kvality ovzdušia či dotiahnuť prijatie prvého zákona o zmene klímy a návrhu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami.

Za minulý rok zhodnotil niekoľko krokov, ktoré prispeli k ochrane prírody. "Spustili sme zálohovanie jednorazových nápojových obalov, podporu pre energetickú obnovu rodinných domov," uviedol ako príklad Budaj. Tiež pripravili zmeny pre jednoduchšie a efektívnejšie čerpanie peňazí z Environmentálneho fondu, reformu nakladania so stavebným odpadom či výzvy pre rozvojové projekty v národných parkoch Muránska planina a Poloniny.

"Zaviedli sme novelu geologického zákona, ktorý ukončil možnosť zatajovať informácie o environmentálnych hrozbách aj povinnosť štátnych orgánov využívať pri stavebných zákazkách zelené verejné obstarávanie," doplnil. Priblížil, že národné parky na Slovensku nadobudli vlastnú právnu subjektivitu a tiež dosiahli lepšiu ochranu biotopov hlucháňa hôrneho.

"Samozrejme, ešte ani zďaleka nemôžeme hovoriť, že je všetko ideálne," podotkol. Iné predstavy napríklad mal o zavedení mechanicko-biologickej úpravy odpadu, ktorú pre nedostatočnú pripravenosť niektorých samospráv museli posunúť na rok 2024. Tiež sa predlžuje aj uvedenie informačného systému odpadového hospodárstva do plnej prevádzky.