Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

BUGÁR:Bašternák je problém, no minister pre podozrenie odstúpiť nemusí

Predseda Most-Híd Béla Bugár Foto: TASR/Martin Baumann

Bugár tiež súhlasí, že hádky politikov a kauzy škodia spoločnosti a pomáhajú extrémistom.

Bratislava 29. decembra (TASR) - Daňová kauza podnikateľa Ladislava Bašternáka, do ktorej má byť zapletený aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), škodí vláde aj spoločnosti. Je však otázne, či by mali ministri odstupovať pre podozrenia. Myslí si to predseda Mosta-Híd a podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár, podľa ktorého podozrenia na odchod z funkcie nestačia.

"Kauza určite škodí, ale otázne je, že ak vznikne nejaká kauza hocikde, aj na ministerstve Lucie Žitňanskej, tak odstúpi? Len na základe podozrenia netreba. Čo keď v prípade Kaliňáka ide len o snahu odstrániť ho?" povedal v rozhovore pre TASR Bugár. Tvrdí, že jeho úlohou nie je zaoberať sa starými kauzami."Ale plniť si programové vyhlásenie vlády. Na to sme išli do vlády. Ja som politik a mojou úlohou je plniť sľuby, ktoré som dal ľuďom. A tiež sa usilovať o to, aby mali väčšiu dôveru v súdnictvo aj v políciu. Toto robíme. Ale ak vznikne niečo za našej vlády, budeme musieť veľmi tvrdo zakročiť," uviedol Bugár.

Bašternák je podľa neho "fakt veľký problém". Ale na rozdiel od opozície predstavitelia Mosta-Híd nie sú podľa Bugára vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom v jednej osobe. "A na rozdiel od nich my sa snažíme o to, aby sa nedalo povedať, že polícia sa to snaží zahladiť," doplnil.

Most-Híd sa o to podľa neho usiluje rôznymi návrhmi. "Navrhujeme, že policajná inšpekcia musí ísť na generálnu prokuratúru, v trestných činnostiach musia odsledovať, čo robí polícia, otvoriť to znovu a keď je vyšetrovanie zastavené, dali by sme právomoc zasiahnuť aj výboru pre obranu a bezpečnosť," vysvetlil.

Bugár súhlasí, že hádky politikov a kauzy škodia spoločnosti a pomáhajú extrémistom. "Ak napríklad poslanec Baránik z SaS bude hovoriť, že vládna koalícia participuje na znásilnení dievčaťa z Čistého dňa, tak prepáčte, čo to je za chorý mozog? Ak my takto budeme informovať občanov, ak občania budú vidieť len hádky a všetko bude len o korupcii, tak samozrejme, že nebudú veriť. A potom stačí, keď príde niekto s veľmi jednoduchým riešením, že všetkých zabásneme," dodal.