Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír A. zostáva vo väzbe

Na snímke obvinený Ľubomír A. 26. augusta 2021. Foto: TASR – Lukáš Mužla

Najprísnejšou sadzbou pre obžalovaných je trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov až doživotie.

Banská Bystrica 26. augusta (TASR) – Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomír A. zostáva vo väzbe. Vo štvrtok o tom rozhodol Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, ktorý nevyhovel jeho žiadosti o prepustenie. Ľubomír A. je obvinený v rámci minuloročnej policajnej akcie Babylon. Rozhodnutie nie je právoplatné.

„Súd skonštatoval, že dôvody väzby naďalej trvajú, ide o dôvody preventívnej väzby. Stotožnil sa s našou argumentáciou, že dôkazná situácia nebola natoľko oslabená, že by bolo potrebné uvažovať o zoslabení samotného odôvodnenia podania obžaloby ani že by malo dôjsť k oslabeniu väzobných dôvodov,“ uviedol pre TASR prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Ako poznamenala právna zástupkyňa Ľubomíra A. rozhodnutie nie je právoplatné, rozhodovať o zotrvaní bývalého šéfa kontrarozviedky SIS vo väzbe bude ešte Najvyšší súd SR. „Vzhľadom na vývin dokazovania v predmetnom trestnom konaní sme boli toho názoru, že pominuli dôvody väzby. Súd našu žiadosť zamietol,“ doplnila obhajkyňa.

Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na Špecializovanom trestnom súde v kauze Babylon v druhej polovici mája. Ľubomír A. je spoločne s právnikom Františkom P. a Ľubomírom T. obžalovaný z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania. Hlavné pojednávanie vo veci sa začalo v prvej polovici augusta.

Trojica obžalovaných mala vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa. Ten bol obvinený v inej daňovej trestnej činnosti a jeho právnym zástupcom bol práve František P. Od podnikateľa mali obžalovaní žiadať úplatky výmenou za to, že polícia nebude vyšetrovať podozrenia v jeho firmách. Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry mali fungovať ako organizovaná skupina.

Najprísnejšou sadzbou pre obžalovaných je trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov až doživotie. Poškodená strana si v rámci súdneho konania uplatňuje náhradu škody voči obžalovaným vo výške 1.750.000 eur.