Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Slovensko

Čaputová: Pomoc NATO Ukrajine musí byť preventívna a deeskalačná

Na archívnej snímke z 24. februára 2022 prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR - Pavol Zachar

Lídri Aliancie sa zhodli aj na potrebe ďalšieho navyšovania finančných prostriedkov na obranu.

Brusel 24. marca (TASR) - Summit NATO bol v znamení jednohlasného odsúdenia vojny na Ukrajine ako bezprecedentného porušenia medzinárodného práva zo strany Ruska. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po skončení mimoriadneho summitu Severoatlantickej aliancie.

Čaputová za emotívne označila vystúpenie prezidenta Volodymyra Zelenského cez videolink, ktorý zhrnul situáciu na Ukrajine a požiadal spojencov o ďalšiu pomoc.

Výsledok rokovaní možno podľa Čaputovej zhrnúť do štyroch hlavných bodov. V prvom rade je to posilnenie aliančných vojsk na východnom krídle NATO, čo znamená predsunutú prítomnosť bojových jednotiek v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

"Na Slovensku to bolo odobrené už aj parlamentom a bude sa to diať pod vedení Českej republiky," pripomenula.

Ďalším výsledkom summitu je potvrdenie jednoty všetkých člnov Aliancie v tom, že treba aj naďalej pomáhať Ukrajine a túto podporu zvyšovať.

"Komuniké zo summitu obsahuje výzvu všetkým krajinám, vrátane Číny, aby sa zdržali akýchkoľvek zásahov a zostali neutrálne a nepodporovali Rusko materiálne alebo vojensky či spôsobom, ktorý by umožnil obchádzanie sankcií," vysvetlila.

Jednomyseľná zhoda lídrov bola aj na predĺžení mandátu pre generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, čo si podľa Čaputovej vyžaduje súčasná zložitá geopolitická situácia.

Na otázku TASR ako vníma Zelenského žiadosť, aby NATO poskytlo Ukrajine jedno percento svojich tankov a bojových lietadiel, Čaputová uviedla, že drvivá väčšina členských krajín Aliancie pomáha Ukrajine aj vojensky. To sa týka aj Slovenska. Záväzky lídrov zo summitu hovoria ďalšom navyšovaní vojenskej pomoci.

„Toto je naša odpoveď prezidentovi Zelenskému. V rámci NATO sme sa zhodli na tom, že naša pomoc musí byť preventívna a deeskalačná," povedala Čaputová.

Zdržanlivá pozícia Aliancie je jasná aj čo sa týka požiadaviek Ukrajiny na vytvorenie bezletovej zóny. Práve preto, aby nedošlo k rozšíreniu konfliktu aj na NATO, čo by mohlo viesť k tretej svetovej vojne.

Čaputová uviedla, že nebola konkrétna reakcia na možné hrozby použitia chemických zbraní zo strany Ruska, ale ak by k tomu došlo, NATO by odpovedalo na báze spoločného rozhodnutia.

Žiadosť Poľska o vyslanie vojenskej misie NATO na Ukrajinu na summite išla podľa prezidentky „do stratena", lebo Poľsko nakoniec hovorilo iba o humanitárnej misii, bez dôrazu na väčšie debaty lídrov na túto tému.

Lídri Aliancie sa zhodli aj na potrebe ďalšieho navyšovania finančných prostriedkov na obranu. Čaputová uviedla, že Slovensko dosiahlo dvojpercentný prah rozpočtových výdavkov na obranu, čo vzhľadom na súčasné bezpečnostné výzvy a hrozby považuje za "základnú úroveň", ktorou sa spojenci musia riadiť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)