Quantcast
< sekcia Slovensko

Čaputová: Na Slovensku máme vysokú mieru tolerancie k domácemu násiliu

Na snímke vľavo prezidentka SR Zuzana Čaputová počas príhovoru v rámci odborného školenia zamestnancov Kancelárie prezidentky o problematike domáceho násilia 24. novembra 2022 v aule Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Sylvia Králová z Fenestry vysvetlila, že partnerské násilie sa spája s vysokou mierou kontroly a izolácie.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Na Slovensku máme vysokú mieru tolerancie k domácemu násiliu, upozornila prezidentka SR Zuzana Čaputová pri otvorení štvrtkového školenia zamestnancov Kancelárie prezidenta SR k problematike domáceho násilia. Školenie viedli pracovníčky občianskeho združenia Fenestra. Je súčasťou novoprijatých interných opatrení kancelárie pre oblasť domáceho násilia.

Sylvia Králová z Fenestry vysvetlila, že partnerské násilie sa spája s vysokou mierou kontroly a izolácie. "Pre mnohých ľudí môže byť zamestnanie a pracovisko jedným z mála miest, kam z izolácie vedia vychádzať a kde vedia potenciálne nachádzať podporu," vysvetlila. Zamestnanie je dôležité aj z ekonomického hľadiska. Často sa podľa nej násilný partner či partnerka snaží, aby obeť prišla o prácu, čo sťažuje jej možnosť zo vzťahu odísť. "Zamestnávatelia môžu byť veľmi dôležitou ďalšou zložkou ochrany, pomoci a podpory," dodala."Školenie je zamerané na samotnú problematiku, aký je napríklad rozdiel medzi konfliktným a násilným vzťahom, o tom, ako si môžeme všimnúť, keď sme na pracovisku, že niekto by mohol zažívať násilie v partnerskom vzťahu,"
načrtla Králová. Ocenila záujem zamestnávateľov o to, ako môžu rozšíriť podporu pre zamestnancov.