Quantcast
< sekcia Slovensko

Čaputová: Naposledy sme zatlieskali Mekymu Žbirkovi

Prezidentka Čaputová na pohrebe Miroslava Žbirku. Foto: Tomáš Martínek

Na obrade sa zúčastnil aj dosluhujúci český premiér Andrej Babiš a bývalý minister zdravotníctva Petr Arenberger.

Praha 19. novembra (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa v piatok zúčastnila na poslednej rozlúčke so spevákom Miroslavom "Mekym" Žbirkom v krematóriu v pražských Strašniciach, sa mu na svojom facebookovom profile poďakovala za jeho celoživotné dielo.

"Naposledy sme zatlieskali Mekymu Žbirkovi. Ďakujem za každú skladbu," napísala Čaputová.

Zároveň vyjadrila podporu pozostalým. "Veľa síl prajem manželke Katke Žbirkovej a deťom Denise, Davidovi a Linde," dodala slovenská prezidentka.

Na obrade sa zúčastnil aj dosluhujúci český premiér Andrej Babiš a bývalý minister zdravotníctva Petr Arenberger.

Televízia Nova si všimla medzi prítomnými aj viacero osobností z umeleckej brandže. Prišli napríklad slovenskí hudobníci Vašo Patejdl a Jožo Ráž, tiež režisér Juraj Jakubisko s manželkou Deanou Horváthovou, ale aj viacero českých osobností vrátane hudobného skladateľa Jana Ponocného, spevákov Petra Jandu a Davida Kollera, hercov Václava Neckářa, Petra Rychlého či Matěja Rupperta a herečiek Jitky Čvančarovej a Petry Černockej.

Smútočný obrad bol pre pandemické opatrenia iba pre pozvaných, ktorých sa do smútočnej siene dostalo približne 200, a bol prenášaný prostredníctvom umelcovho profilu na Facebooku. Pred sieň usporiadatelia umiestnili kondolenčnú knihu a obrazovku, na ktorej bolo možné dianie vnútri sledovať.

Spravodajský server iDNES.cz poznamenal, že fanúšikovia prichádzali pred strašnické krematórium už od poludnia. Začiatok rozlúčky bol naplánovaný na 14.00 h. Do kondolenčnej knihy zapisovali svoje odkazy a pod spevákovu fotografiu kládli vence a kvety.

Reportérka TV Nova si všimla, že na poslednú rozlúčku prišlo mnoho ľudí aj neplánovane. Keď zistili, čí pohreb tam prebieha, rozhodli sa zostať.

Žbirka počas svojej kariéry vydal tri desiatky platní, ako prvý Slovák v roku 1982 zvíťazil v ankete Zlatý slávik.

Zomrel v stredu 10. novembra na zápal pľúc vo veku 69 rokov.

Prečítajte si aj: Rodina a smútoční hostia sa naposledy rozlúčili s Mirom Žbirkom