Quantcast
< sekcia Slovensko

Čaputová: Posolstvo sv. Cyrila a sv. Metoda je nadčasové a univerzálne

Na archívnej snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Prezidentka pripomenula, že svätý Cyril a svätý Metod sprostredkovali našim predkom vieru a vzdelanosť, teda základné hodnoty, na ktorých dodnes stojí naša civilizácia.

Bratislava 5. júla (TASR) - Posolstvo sv. Cyrila a sv. Metoda je nadčasové a univerzálne. Aj keď vieru a vzdelanosť na vtedajšom území Veľkej Moravy šírili aj iní, stali sa kresťanskými spolupatrónmi Európy. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

"Ich nadčasovosť a múdrosť potvrdzuje aj citát, ktorý akoby predbehol dobu, keď svätý Cyril pred kňazmi obhajoval rovnosť ľudí aj národov: 'Či nepadá dážď od Boha na všetkých rovnako? Alebo slnko tiež nesvieti na všetkých? Nedýchame na vzduchu všetci rovnako? Ako sa teda vy nehanbíte pripomínať len tri jazyky a chcete, aby všetky ostatné jazyky a národy boli slepé a hluché?'" napísala Čaputová.

Prezidentka pripomenula, že svätý Cyril a svätý Metod sprostredkovali našim predkom vieru a vzdelanosť, teda základné hodnoty, na ktorých dodnes stojí naša civilizácia. Rovnako tak poznanie a múdrosť, ktoré ľudí obohacujú, a písmo a slovo, ktoré nezraňujú, ale umožňujú šírenie nádeje.