Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Slovensko

Čaputová: SR od vraždy J. Kuciaka prešla dlhú cestu,spoločnosť sa mení

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vpravo) prijala investigatívnych novinárov a zástupcov iniciatívy Za slušné Slovensko 19. februára 2020 v Bratislave. Zľava novinár z denníka SME Adam Valček, šéf investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk Marek Vagovič, novinárka z Denníka N Monika Tódová, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková, Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu, zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko Katarína Nagy Pázmány, Peter Nagy, Veronika Bruncková, Karolína Farská a Ján Gálik. Foto: TASR - Martin Baumann

Prezidentka podotkla, že ten, kto sa po vražde Kuciaka spoliehal na to, že investigatívni novinári nebudú vo svojej práci ďalej podstupovať osobné riziko, sa veľmi prepočítal.

Bratislava 19. februára (TASR) - Slovensko si za dva roky od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prešlo dlhú cestu. Celá spoločnosť sa mení a zároveň je bližšie k pravde. Povedala to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri prijatí investigatívnych novinárov a zástupcov iniciatívy Za slušné Slovensko pri príležitosti druhého výročia od zavraždenia novinára.

"Rešpekt k pravde je esenciou právneho štátu a žiadna civilizovaná a demokratická spoločnosť nemôže existovať bez toho, aby v nej pôsobili ľudia, ktorých profesionálnou povinnosťou je pravdu hľadať, nachádzať a tlmočiť spoluobčanom," uviedla Čaputová smerom k novinárom.

Prezidentka podotkla, že ten, kto sa po vražde Kuciaka spoliehal na to, že investigatívni novinári nebudú vo svojej práci ďalej podstupovať osobné riziko, sa veľmi prepočítal.

"Chcem odmietnuť všetky verbálne a fyzické útoky, šikanu a zastrašovanie, ktorým v súvislosti s vašou prácou čelíte. Nemôžeme dopustiť, aby v krajine zomierali rukou vraha novinári," poznamenala Čaputová.

Hovorí tiež, že predstavitelia iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorí organizovali zhromaždenia po vražde, sa postavili za to, ako vyzerá a bude vyzerať slovenská spoločnosť. Spôsob, akým zorganizovali zhromaždenia, bol podľa prezidentky výnimočný tým, že nešlo len o vyjadrenie nesúhlasu, ale aj o obnovenie dôvery voči orgánom a inštitúciám.

Čaputová tiež pripomenula, že iniciatíva na protestoch žiadala, aby Slovensko malo dôveryhodnú vládu. "Akú vládu mať budeme, môže rozhodnúť iba suverén, ktorým sú všetci oprávnení voliči SR. Novinárom a občianskym aktivistom slúži ku cti, že spravili všetko, čo mohli, aby rozhodnutie suveréna viedlo k tomu, že Slovensko bude štátom, akým podľa ústavy má byť," uviedla.

Z vraždy Kuciaka a jeho snúbenice sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.