Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Slovensko

Čaputová: Útok na Novu Kachovku je ďalším príkladom ruskej agresie

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas príhovoru na otvorení konferencie Globsec Bratislava Forum 2023 v Bratislave 29. mája 2023. Foto: TASR Jakub Kotian

Z poškodenia priehrady Nova Kachovka, ku ktorému došlo v utorok, sa navzájom obviňujú Moskva a Kyjev.

Bratislava 6. júna (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová v príspevku na Twitteri odsúdila útok na ukrajinskú priehradu Nova Kachovka v ukrajinskej Chersonskej oblasti a nazvala ho "ďalším príkladom brutality ruskej agresie", informuje TASR.

"Zničenie priehrady Nova Kachovka je hrozným činom s rozsiahlymi a priamymi následkami pre obyvateľstvo a životné prostredie. Je to ďalší príklad brutality ruskej agresie proti Ukrajine," napísala Čaputová.

Z poškodenia priehrady Nova Kachovka, ku ktorému došlo v utorok, sa navzájom obviňujú Moskva a Kyjev. Ukrajina obvinila Rusko, že priehradu zničilo, aby spomalilo ofenzívne akcie ukrajinskej armády v oblasti. Moskva pripisuje zodpovednosť za poškodenie priehrady jednotkám Kyjeva, ktoré ju vraj ostreľovali.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) už pred časom varoval, že Rusko zrejme pripravuje na túto priehradu útok "pod falošnou vlajkou", z ktorého by následne obvinilo Ukrajinu.

Poškodenie priehrady vyvolalo obavy zo zaplavenia obývaných oblastí a rizika vzniku jadrovej katastrofy. Ukrajinské úrady už informovali o začatí evakuácie civilistov z krízových zón okolo priehrady.

Ruský útok na Novu Kachovku odsúdili už aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, nemecký kancelár Olaf Scholz či predseda Európskej rady Charles Michel.