Quantcast
< sekcia Slovensko

Čaputová:Seniori potrebujú materiálnu,ale aj neformálnu,ľudskú podporu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová hovorí počas tlačovej konferencie s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou v Prezidentskom paláci 30. septembra 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Hlava štátu pripomenula, že kríza vystavuje starších ľudí enormnej záťaži a ohrozeniu.

Bratislava 1. októbra (TASR) - Seniori potrebujú materiálnu pomoc v podobe konkrétnych opatrení, ale aj neformálnu, ľudskú podporu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa starších ľudí to na sociálnej sieti uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Hlava štátu pripomenula, že kríza vystavuje starších ľudí enormnej záťaži a ohrozeniu. "Zdražovanie a inflácia sa dotknú prakticky každého, no práve seniorov môžu posunúť nebezpečne blízko k hranici chudoby – alebo až za ňu," podotkla.

Ako uviedla, je "bolestné vidieť, ako sa ľudia, ktorí majú za sebou množstvo zásluh, skúseností a odpracovaných rokov, zrazu musia uskromňovať v základných životných potrebách a ešte sa aj cítiť ako príťaž spoločnosti".

Spôsob verejnej diskusie tento pocit podľa prezidentky neraz navodzuje, najmä ak je reč o výške dôchodkov, sociálnych kompenzáciách, službách či zdravotnej starostlivosti. V tejto súvislosti vyzvala na pomoc seniorom.