Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Slovensko

Čaputová: Všetky obete na Ukrajine sú zodpovednosťou Vladimira Putina

Na snímke vpravo prezidentka Zuzana Čaputová v obci Ubľa počas stretnutia s občanmi Ukrajiny v telocvični základnej školy. Ubľa, 27. februára 2022. Foto: TASR – František Iván

Prezidentka navštívila obec Ubľa a hraničný priechod, kde sa stretla sa s utečencami, dobrovoľníkmi, starostami a ďalšími, ktorí pomáhajú zvládať príliv ľudí utekajúcich pred vojnou.

Ubľa 27. februára (TASR) - Všetky obete na Ukrajine sú zodpovednosťou ruského prezidenta Vladimira Putina. Na hraničnom priechode v Ubli, kam na Slovensko prichádzajú vojnoví utečenci z Ukrajiny, to vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Ukrajina, ktorá čelí ruskej agresii, podľa nej potrebuje veľmi jasný symbol prijatia západným spoločenstvom. Konštatovala, že Ukrajina dnes nebojuje len o svoju územnú celistvosť, ale ide aj o demokratické hodnoty. "Čiže v tomto zmysle Ukrajina bojuje aj za nás. A myslím si, že si zaslúži jasný signál prijatia aj zo strany Európskej únie," konštatovala Čaputová.

Na snímke vpravo prezidentka Zuzana Čaputová v obci Ubľa si prezerá sklad potravín pre obyvateľov Ukrajiny v základnej škole. Ubľa, 27. februára 2022.
Foto: TASR – František Iván


Vzhľadom na situáciu má SR podľa nej i naďalej vyvíjať snahy, a to aj prostredníctvom sankcií, aby ruský prezident pristúpil k rokovaniam a zastavil boje. "Myslím si, že všetky obete na Ukrajine sú zodpovednosťou Vladimira Putina. Celosvetové spoločenstvo sa na to pozerá. A myslím si, že nikdy sme neboli jednotnejší, ako sme teraz, či už ide o NATO alebo Európsku úniu. Ak sa nás Vladimir Putin snažil rozdeliť, tak toto sa mu nepodarilo," povedala.

Na snímke vpravo prezidentka Zuzana Čaputová v obci Ubľa počas odovzdania materiálnej pomoci zástupcom Slovenského Červeného kríža, ktorého dobrovoľníci na hranici pomáhajú samospráve a ľuďom utekajúcim pred vojnou. Ubľa, 27. februára 2022.
Foto: TASR – František Iván


Prezidentka navštívila obec Ubľa a hraničný priechod, kde sa stretla sa s utečencami, dobrovoľníkmi, starostami a ďalšími, ktorí pomáhajú zvládať príliv ľudí utekajúcich pred vojnou. Potrebné je podľa nej čo najviac skracovať čakacie doby pre utečencov na hraniciach, pripomenula, že ide hlavne o ženy a deti.

"Musím povedať, že som hrdou prezidentkou SR. Tá hrdosť spočíva v tom, že som vďačná za všetku tú solidaritu, ktorú preukazujú Slováci a Slovenky v týchto ťažkých časoch. Práve tu na východnej hranici som videla skvelú spoluprácu medzi samosprávou, štátnou správu, charitou, dobrovoľníkmi, tretím sektorom. Za to im patrí veľké ďakujem," povedala.Zároveň v Ubli odovzdala materiálnu pomoc Slovenskému Červenému krížu (SČK), ktorá je darom Slovenskej aliancie moderného obchodu.