Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Slovensko

Časť občianskej spoločnosti žiada o podporu zákona o pomoci tehotným

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zástupcovia zdôraznili, že legislatívny návrh umožňuje získavanie potrebných informácii o situáciách, v ktorých sa matky v núdzi nachádzajú, aby im bolo možné ešte adresnejšie a účinnejšie pomáhať

Bratislava 28. októbra (TASR) – Časť zástupcov občianskej spoločnosti a mimovládnych organizácií žiada poslancov Národnej rady (NR) SR, aby podporili zákon o pomoci tehotným ženám. V otvorenom liste poukázali na to, že na Slovensku máme skúsenosti s poskytovaním pomoci pri nečakanom tehotenstve. Vítajú aj zavedenie tzv. utajeného tehotenstva.

V liste zmieňujú, že rozhodovanie tehotných matiek v núdzi nie je vždy jednoduché. Tvrdia, že neraz svoj postoj zmenia. „Veľmi im pomôže, keď dostanú kvalitné a komplexné informácie o rizikách umelého potratu, o možnostiach sociálnej podpory zo strany štátu, o možnostiach bývania, o pomoci zo strany pomáhajúcich organizácií či o možnostiach liečby postihnutia dieťaťa.“

Práve zavedenie utajeného tehotenstva by podľa ich názoru mohlo pomôcť mladým matkám na čas opustiť svoju školu, prípadne prácu, aby sa v prípade potreby ukryli pred okolím. „Niekedy dokonca zmenia svoj pôvodný zámer a uvedomia si, že sa o dieťa vedia postarať. No možnosť utajiť tehotenstvo im pomôže prekonať bariéru, ktorej sa tak boja.“

Zdôraznili, že legislatívny návrh umožňuje získavanie potrebných informácii o situáciách, v ktorých sa matky v núdzi nachádzajú, aby im bolo možné ešte adresnejšie a účinnejšie pomáhať. Pripomenuli, že obsahuje viacero sociálnych opatrení zameraných na pomoc rodinám s deťmi, ako je zabezpečenie sociálnej starostlivosti pre všetky tehotné matky, zvýhodnenie pri kúpe auta či pomoc pri narodení dieťaťa.

Taktiež niektorým médiám vyčítajú, že sa uchyľujú „k nevyváženej a manipulatívnej kampani, keď novelu účelovo a ideologicky prezentujú ako obštrukciu voči ženám“. Tvrdia, že ženám dáva väčší priestor na rozhodnutie a tiež sociálnu a finančnú pomoc.

Pod otvorený list sa podpísali napríklad Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku, Anton Chromík z Aliancie za rodinu, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jaroslav Demko, viacerí lekári, pedagógovia, vysokoškolskí pedagógovia, novinári či matematici.