< sekcia Slovensko

Certifikát opraviteľnosti má pomôcť znižovať odpad

Ilustračné foto. Foto: TASR

Na získanie certifikátu opraviteľnosti musí výrobok splniť desať podmienok.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Nezisková organizácia Repairably v novembri udelila slovenskému výrobcovi kompostérov prvý komplexný certifikát opraviteľnosti na svete. Certifikát má podľa organizácie označovať výrobky, ktoré sa v prípade potreby dajú ľahko opraviť. Týmto spôsobom chce prispieť k znižovaniu množstva odpadu.

"Najefektívnejšie riešenie problému je obmedziť vznik odpadu na čo najnižšiu možnú mieru, respektíve ho úplne prestať produkovať," vysvetľuje Daniela Laluhová z Repairably. Pokazené výrobky by sa preto nemali vyhadzovať, ale opravovať. Neziskovka oslovuje s certifikáciou výrobkov aj ďalšie spoločnosti, záujem podľa Laluhovej prejavili aj zahraničné firmy.

Na získanie certifikátu opraviteľnosti musí výrobok splniť desať podmienok. Žiadny z komponentov napríklad nemôže presiahnuť 20 percent z ceny výrobku a dostupný musí byť aj návod na opravu. Podobný certifikát podľa Laluhovej doteraz neexistoval. "Veríme, že sa časom stane takým štandardom, akým sú dnes napríklad bezpečnostné normy," konštatuje.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.