< sekcia Slovensko

Certifikát opraviteľnosti má pomôcť znižovať odpad

Ilustračné foto. Foto: TASR

Na získanie certifikátu opraviteľnosti musí výrobok splniť desať podmienok.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Nezisková organizácia Repairably v novembri udelila slovenskému výrobcovi kompostérov prvý komplexný certifikát opraviteľnosti na svete. Certifikát má podľa organizácie označovať výrobky, ktoré sa v prípade potreby dajú ľahko opraviť. Týmto spôsobom chce prispieť k znižovaniu množstva odpadu.

"Najefektívnejšie riešenie problému je obmedziť vznik odpadu na čo najnižšiu možnú mieru, respektíve ho úplne prestať produkovať," vysvetľuje Daniela Laluhová z Repairably. Pokazené výrobky by sa preto nemali vyhadzovať, ale opravovať. Neziskovka oslovuje s certifikáciou výrobkov aj ďalšie spoločnosti, záujem podľa Laluhovej prejavili aj zahraničné firmy.

Na získanie certifikátu opraviteľnosti musí výrobok splniť desať podmienok. Žiadny z komponentov napríklad nemôže presiahnuť 20 percent z ceny výrobku a dostupný musí byť aj návod na opravu. Podobný certifikát podľa Laluhovej doteraz neexistoval. "Veríme, že sa časom stane takým štandardom, akým sú dnes napríklad bezpečnostné normy," konštatuje.