< sekcia Slovensko

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia klesla

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Trenčianskom kraji, priblížil ÚVZ.

Bratislava 20. novembra (TASR) - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) počas 47. týždňa klesla o 2,1 percenta oproti týždňu predtým. Lekári celkom nahlásili 10.908 prípadov. Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom kraji. TASR o tom informoval odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia klesla o 17,7 percenta. Úrad eviduje 570 prípadov. "Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Trenčianskom kraji," priblížil ÚVZ. Choré boli najmä deti do piatich rokov. Výchovno-vzdelávací proces neprerušili v žiadnej škole. V 47. kalendárnom týždni nebol hlásený prípad SARI.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.