Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Slovensko

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia a chrípku stúpla

llustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 48. týždni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 10,6 percenta.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 48. týždni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 10,6 percenta. Zvýšila sa tiež chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), a to o 19,4 percenta. TASR o tom informovali zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Epidemiológovia počas týždňa zaznamenali 52.598 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom kraji a najnižšiu v Trenčianskom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. "Ochorenia hlásilo 54 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 43 percent všeobecných lekárov pre dospelých," priblížil úrad.

Ako chrípku a chrípke podobné ochorenia v 48. týždni nahlásili 5807 ochorení, čo predstavuje 11 percent z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine do piatich rokov.

Zároveň ÚVZ informoval, že 44 výchovno-vzdelávacích zariadení nahlásilo prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu. Išlo o 33 materských škôl a 11 základných škôl.

Úrad tiež v 48. týždni nezaznamenal prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia. Tiež bolo spracovaných 759 prípadov ochorenia COVID-19. Podotkol, že z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola za mesiac november najvyššia vekovo špecifická chorobnosť zaznamenaná vo vekovej skupine 65-ročných a starších osôb.