Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. júl 2024Meniny má Jakub
< sekcia Slovensko

Sčítanie neukazuje reálny počet Rómov, uviedol Ján Hero

Na snímke nové logo ŠÚ k sčítaniu obyvateľov, domov a bytov 2021. Foto: REPROFOTO TASR - Jakub Popelka

Podľa splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity sa boja diskriminácie.

Bratislava 21. januára (TASR) – Zistenia Sčítania 2021 neodrážajú reálne počty rómskej komunity na Slovensku. Odvolávajúc sa na prieskum Atlasu rómskych komunít i odhady samospráv, predpokladajúcich počet Rómov na úrovni 450.000, to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero.

Na sociálnej sieti poukazuje pritom na to, že údaje zo sčítania hovoria o počte obyvateľov SR, ktorí sa prihlásili dobrovoľne k rómskej národnosti, výrazný rozpor v číslach medzi kvalifikovaným odhadom a údajmi z cenzu pripisuje preto strachu pred diskrimináciou a negatívnymi stereotypmi o Rómoch.

"Nemôžeme si zatvárať oči pred tým, že na Slovensku naďalej pretrvávajú rasizmus a predsudky voči Rómom. Rôzne prieskumy verejnej mienky skúmajúce všeobecné postoje a individuálne skúsenosti naznačujú, že diskriminácia menšín je žiaľ stále vo vysokej miere tolerovaná naprieč našou spoločnosťou," upozornil splnomocnenec, ktorý zároveň vyjadruje nádej, že úsilím jeho úradu a štátnych politík postupne dôjde k zmene.

V Sčítaní obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 sa k rómskej národnosti prihlásilo 156.164 občanov SR. Väčšina z nich sa k nej prihlásila odpoveďou na druhá národnosť (88.985). Z hľadiska zastúpenia regiónov sa najviac ľudí prihlásilo k rómskej národnosti v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Kým v Prešovskom bol najväčší podiel tých, ktorí svoju príslušnosť k Rómom uviedli ako prvú národnosť, v Košickom a Banskobystrickom kraji bol najvyšší podiel tých, ktorí rómsku uviedli ako ďalšiu národnosť. V otázke na druhá národnosť uviedlo odpovede vyše 306.000 sčítaných.