< sekcia Slovensko

Čo bolo hlavnou príčinou dopravných nehôd v roku 2019?

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Polícia

Najčastejšou príčinou nehôd, pri ktorých bola usmrtená osoba, bola v 31 percentách rýchlosť. Porušenie povinností vodiča, nevenovanie sa vedeniu vozidla bolo druhou najčastejšou príčinou.

Bratislava 17. januára (TASR) - Hlavnou príčinou dopravných nehôd v roku 2019 bolo porušenie povinností vodiča a nevenovanie sa vedeniu vozidla. Spôsobilo 48 percent nehôd. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Medzi nevenovanie sa riadeniu vozidla zaraďuje polícia aj používanie mobilov. Druhou príčinou bola podľa polície rýchlosť, ktorá spôsobila 12 percent nehôd. Ďalšou bola nesprávna jazda cez križovatku. Tá zapríčinila šesť percent nehôd.

Najčastejšou príčinou nehôd, pri ktorých bola usmrtená osoba, bola v 31 percentách rýchlosť. Porušenie povinností vodiča, nevenovanie sa vedeniu vozidla bolo druhou najčastejšou príčinou. Títo vodiči spôsobili 28 percent smrteľných nehôd. Treťou príčinou, ktorú polícia uviedla, bol nesprávny spôsob jazdy, a to v 12 percentách smrteľných nehôd.

Na slovenských cestách zomrelo v minulom roku 245 ľudí, čo je viac ako v roku 2018. Samotných dopravných nehôd bolo však menej, tvrdí polícia.

Najviac smrteľných nehôd evidujú policajti v Košickom kraji, najmenej ich bolo v Bratislavskom kraji. Najsmrteľnejšie dni na slovenských cestách sú štvrtok a piatok, najbezpečnejší je utorok.